Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, International, Tenis » Halep-Lisicki 6-4, 6-0! Simona Halep s-a calificat in semifinale in turneul de Mare Slam de la Wimbledon!!!

Halep-Lisicki 6-4, 6-0! Simona Halep s-a calificat in semifinale in turneul de Mare Slam de la Wimbledon!!!

simona halep Simona Halep s-a impus in doua seturi in fata nemtoaicei Sabine Lisicki, reusind sa revina in primul set de la 4-1 pentru nemtoaica. In setul secund nu a fost decat o jucatoare pe teren, Simona zdrobind-o pe Lisicki cu 6-0.

Halep – Lisicki (nr. 19 mondial) parea un meci echilibrat mai ales ca nemtoaica a jucat finala anul trecut la Wimbledon.

Lisicki a inceput in forta, iar Simona nu a reusit sa intre prea rapid in ritmul partidei, nemtoaica conducand in primul set cu 3-0 si 4-1. Apoi Simona isi castiga ghemul pe propriul serviciu iar cursul jocului avea sa se schimbe radical. Romanca face break, egaleaza apoi pe propriul serviciu, iar din acest moment Lisicki parca s-a pierdut, romanca fiind cea care a decis ritmul partidei. Simona nu mai face greseli si castiga primul set cu 6-4 dupa 34 de minute de joc.

Nemtoaica incearca sa reintre in meci, cand a servit in primul ghem din setul secund si se parea ca va intrerupe seria romancei, dar Simona si-a pastrat calmul si a reusit breakul. Nemtoaicei nu i-a mai iesit absolut nimic in joc, iar numarul 3 mondial inchide setul secund cu un nemilos 6-0. Astfel, dupa 57 de minute de joc, Simona ajunge la cea de-a treia victorie in fata lui Lisicki din cele 4 intalniri directe disputate.

Simona isi continua anul de gratie la profesionisti si este doar la un pas distanta de a mai juca inca o finala de Mare Slam, dupa ce la Roland Garros romanca a jucat finala cu maria Sharapova. De mentionat inca o “bariera” trecuta de romanca, aceasta fiind la cea mai buna performanta la Wimbledon. Pana in acest an, romanca avea cel mai bun rezultat doar doua calificari in turul secund, obtinute in 2011 si 2013.

In semifinale, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea din intalnirea Eugenie Bouchard (nr. 13 WTA)  si Angelique Kerber (numarul 7 mondial.