Home » Handbal, International, National » Handbal feminin, C.M. Danemarca 2015: Am scos din competitie campioana mondiala! Romania – Brazilia 25-22 (13-8)

romania handbal feminin Mobilizare exemplara a tricolorelor in meciul din optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin, Romania reusind victoria in fata campioanelor mondiale en-titre cu 25-22 (13-8).

Dupa 3 infrangeri in fata echipelor tari in jocurile din faza grupelor, Romania a intalnit duminica seara, in optimile de finala, campioana mondiala en titre, Brazilia, castigatoarea grupei C.

Tricolorele s-au mobilizat exemplar pentru acest joc, pregatit tactic si mental cu totul diferit fata de partidele din grupa.

Inca din start, braziliencele au avut dificultati la constructie, datorita unei discipline de fier a fetelor noastre. Sud-americancele au condus doar o singura data in aceasta partida, cu 2-1 in minutul 8. Elevele pregatite de Thomas Ryde si Costica Buceschi si-au dominat adversarele atat in aparare cat si in atac. Au disparut erorile nefortate si mingile pierdute, iar Paula Ungureanu a inchis poarta in multe situatii.

Finalul de repriza a fost de exceptie, tricolorele primind doar un gol in ultimele 10 minute. Repriza s-a incheiat in forta pentru tricolore, Cristina Neagu marcand cu o secunda inainte de fluierul de final al primelor 30 de minute, avantajul la pauza fiind de 5 goluri, 13-8.

Repriza secunda a continuat cu aceeasi intensitate de joc a tricolorelor, care si-au pastrat avantajul de 5 goluri in minutul 44, conducand cu 20-15. A urmat un timeout solicitat de antrenorul campioanelor mondiale, iar Brazilia se apropie la doar un gol distanta in minutul 51, 19-20, ultimele doua reusite fiind de exceptie, doua goluri marcate din aruncari imparabile de la 10 metri.

Sud-americancele au avut sansa egalarii la atacul urmator, dar Paula Ungureanu intervine inca o data salvator la aruncarea lui Fachinello. Tricolorele nu s-au pierdut cu firea si au continuat evolutia de exceptie, marind din nou avantajul.  Daca tricolorele au marit ritmul, braziliencele au cedat total pe final , iar Romania castiga aceasta partida cu 25-22.

O victorie venita aparent de nicaieri, tinand cont ca Brazilia era campioana mondiala en-titre si a terminat grupa preliminara cu 4 victorii si o remiza, iar tricolorele au avut 3 infrangeri in faza grupelor. Totusi, atitudinea fetelor noastre a fost de exceptie, fiind mobilizate exemplar. Dupa acest rezultat, Brazilia incheie Turneul Final, in timp ce Romania continua competitia, intalnind tara organziatoare in sferturile de finala, Danemarca trecand de Suedia in optimi, cu 26-19 (15-17).

Romania – Brazilia   25-22 (13-8)

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Crina Pintea, Adriana Nechita (5 goluri), Cristina Neagu (6), Aurelia Bradeanu (7), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean Elisei (3), Oana Manea, Ana Maria Tanasie, Melinda Geiger (1), Eliza Buceschi (3), Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Antrenor principal: Thomas Ryde. Antrenor secund: Costica Buceschi.

Brazilia: Arenhart (1 gol), Pessoa – Diniz (2), Nascimento (3), Piedade (2), Silva (2), Belo (5), Da Rocha (2), Amorim (4), Coppi (1).

Evolutia scorului – min.5: 1-0, min. 10: 2-2, min. 15: 5-3, min. 20: 9-6, min. 25: 10-7, min. 30: 13-8, min. 35: 14-11, min. 40: 17-15, min. 45: 20-16, min. 50: 20-18, min. 55: 22-19, min. 60: 25-22.