Home » Handbal, National » Handbal feminin-Cupa Romaniei: CSM Bucuresti paraseste competitia, Corona Brasov ajunge in sferturile de finala

corona brasov handbal feminin Corona Brasov s-a impus astazi in optimile de finala ale Cupei Romaniei la handbal feminin, in fata bucurestencelor de la CSM, dupa ce elevele antrenate de Bogdan Burcea au dominat categoric repriza secunda.

Anuntat ca un meci foarte echilibrat, CSM Bucuresti juca astazi ultima carte pentru a prinde cupele europene in sezonul 2014-2015. Prima repriza a fost echilibrata, apoi CSM Bucuresti a avut un avantaj de doua goluri pe tabela 9-7. Finalul de repriza a apartinut insa brasovencelor, care au condus la pauza cu 12-11, Oana Cirstea marcand la ultima actiune a primei reprize. In partea a doua a intalnirii s-au vazut doua echipe total diferite. Brasovencelor, le-a iesit totul pe faza ofensiva, “motorul” fiind Aurelia Bradeanu, in timp ce bucurestencele s-au “chinuit” pe faza ofensiva chiar daca au scos portarul la anumite actiuni, introducand inca o jucatoare de camp. Corona a condus si la 8 goluri diferenta, 23-15, in minutul 45, victoria revenind brasovencelor la 5 goluri diferenta, 30-25.

Cea mai buna marcatoare pentru brasovence a fost Aurelia Bradeanu, de neoprit in atac, cu 14 reusite, fiind urmata de Andreea Pricopi, cu 4 goluri. De mentionat si paradele celor doi portari  de la Corona Brasov, Ana Maria Mirca si Denisa Dedu reusind interventii importante in aceasta partida.

“In prima repriza a fost un meci echilibrat. Desprinderea din repriza a doua a aratat clar pregatirea si valoarea echipei ASC Corona Brasov . Am fost o echipa in adevaratul sens al cuvantului”, ne-a declarat, la finalul partidei, antrenorul  Bogdan Burcea.

In sferturile de finala ale Cupei Romaniei la handbal feminin, Corona va intalni formatia CSM Ploiesti, joi de la ora 15.00. Ploiestencele au terminat la egalitate dupa timpul regulamentar de joc, cu formatia din liga secunda, Muresul Tg. Mures,30-30, reusind victoria dupa loviturile de departajare, 37-34.

Etichete:, , , , , , , , , , ,