Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal feminin, Divizia A: Victorie scontata pentru bacauance! Stiinta Bacau- CSU Targoviste 40-26 (22-11)

stiinta bacau csu targoviste handbal feminin Formatia bacauana a dominat intalnirea de pe teren propriu cu CSU Targoviste, obtinand o victorie facila, la 14 goluri diferenta.

Miercuri dupa-amiaza, la Sala Sporturilor Bacau, echipa din localitate a intalnit formatia CSU Targoviste, in cadrul etapei a-III-a de handbal feminin divizia A.

Au fost doar doua rezultate de egalitate, 1-1 si 2-2, apoi formatia bacauana s-a distantat la 6-3. Oaspetele s-au apropiat la 6-5 in minutul 9, dar bacauancele au pus stapanire pe meci, distantandu-se decisiv inca dupa primele 30 de minute de joc, 22-11.

Avantajul s-a marit si in repriza secunda, iar bacauancele obtin o victorie usoara intr-un meci in care nimeni nu preconiza vreo surpriza a oaspetelor. A fost mai mult un joc test decat o partida oficiala, antrenorul formatiei bacauane ruland aproape totul lotul, doar Iulia Faig nu a jucat fiind accidentata.

Formatia bacauana are 6 puncte in clasament dupa 3 etape, cu mentiunea ca a intalnit echipele codase din sezonul trecut de campionat. In etapa urmatoare, pe 3 octombrie, CSU Targoviste va intalni formatia Danubius Galati, in timp ce echipa bacauana va juca in deplasare la HCF Piatra Neamt.

Stiinta Bacau – CSU Targoviste   40-26 (22-11)

Stiinta Bacau: Diana Ivanov, Ana Maria Miholca, Diana Uricaru – Crina Croitoru ( 1 gol), Monica Istoc (1), Florina Ivancuta (3), Ana-Maria Ciurariu (6), Laura Versescu (8), Iulia Faig, Dianca Rau (3), Alina Buca (4), Oana Zaharescu (2),  Diana Manole (4), Cornelia Tocu (7), Georgiana Caseriu (1). Antrenor principal: Costel Oprea.

CSU Targoviste: Andreea Hodorogeanu, Ana Maria Manda, Corina Ilea – Alexandra Micu, Luminita Lipoasca, Elena Lita (4), Daiana Dita (1), Gabriela Petrache (1), Oana Toader (7), Andreea Buzatoaia (3), Larisa Ivanciu (1), Alexandra Dumitrache (3), Laura Marinica (5), Maria Enache (1), Andreea Lita, Georgiana Milea. Antrenor: Andrei Iancu.