Home » Handbal, National » Handbal feminin: Dunarea Braila a castigat turneul “Roman-Voda Musat”. Vezi rezultatele si marcatoarele din ultima zi a competitiei

hc dunarea braila Duminica au avut loc ultimele partide din turneul amical de handbal feminin Roman-Voda Musat”, editia a-VIII-a, brailencele adjudecandu-si trofeul dupa victoria din ultima etapa in fata formatiei gazda, HCM Roman.

In primul joc al zilei s-au intalnit formatiile Rapid Bucuresti si CSM Unirea Slobozia. Meciul a fost echilibrat pana in minutul 18, apoi rapidistele s-au distantat pe tabela, avand si 6 goluri avantaj, 18-12. Dupa 18-14 la pauza pentru formatia bucuresteana, echipa din Slobozia revine in repriza secunda si egaleaza la 20 in minutul 39. Rapidistele s-au distantat din nou la 6 goluri, 29-23, in minutul 48, dar echipa din Slobozia revine si de aceasta data, preluand conducerea in doua randuri. De fiecare data, formatia bucuresteana restabileste egalitatea, iar partida se termina nedecis, 33-33.

CSM Unirea Slobozia – Rapid Bucuresti   33-33 (14-18)

CSM Unirea Slobozia: Georgiana Stoleru, Andreea Nica, Cristina Oancea, Paula Paval (3 goluri), Radosmina Genkova (1), Raluca Paulete (5), Raluca Moroianu, Cristina Strahan, Raluca Bacaoanu (2), Georgiana Simion, Andreea Enescu (9), Madalina Toma (4), Ana Dragut (1), Adina Grigoras (2), Lorena Ostase (6). Antrenor: Victorina Bora.

Rapid Bucuresti: Ioana Simion, Alina Gheorghe, Ana Chirigiu (3 goluri), Mihaela Doica (3), Mihaela Popa (1), Anderea Cristea, Alexandra Trifan (6), Cristina Niculae (5), Iulia Zaremba, Andreea Arghir, Roxana Bodirlau, Alina Moroianu, Ramona Geana, Alina Dobrin (3), Andreea Cruceanu (4), Daniela Molfea (5). Antrenor: Vasile Marculescu.

A urmat apoi partida dintre formatiile victorioase in prima zi a turneului, HCM Roman si Dunarea Braila. Desi au mai fost cateva nesincronizari in joc in cele doua tabere, a fost un meci aproape de nivelul Ligii Nationale de handbal feminin. S-a jucat cu agresivitate in faza defensiva, iar in ofensiva cele doua echipe au avut si executii spectaculoase. Brailencele au condus cu 9-5, in minutul 13, apoi romascancele revin in joc, egaland la 12, in minutul 27. Brailencele au condus la pauza cu 15-14 si au respectat scenariul din primul act, avand in doua randuri avantaj de 3 goluri pe tabela. In ambele cazuri, romascancele au egalat, finalul fiind extrem de disputat. Ultimul gol a fost marcat de oaspete in minutul 58, pentru 27-26, niciuna dintre echipe nereusind sa mai puncteze in ultimele doua minute de joc. Asadar, formatia braileana se impune la limita si cucereste trofeul Cupei “Roman-Voda Musat”.

De mentionat si stilul tactic diferit al celor doi antrenori, Florentin Pera folosind mai mult jucatoarele titulare, in timp ce Costica Buceschi a respectat conceptul de turneu de pregatire si a folosit aproape tot lotul avut la dispozitie. Acest lucru s-a vazut si pe tabela de marcaj, Dunarea Braila marcand prin 11 jucatoare, in timp ce formatia romascana a punctat prin doar 7 jucatoare.

HCM Roman – HC Dunarea Braila   26-27 (14-15)

HCM Roman: Andreea Polocoser, Viktoria Timosenkova, Tereza Pislaru, Lacramioara Cilici, Ana Maria Iuganu (2 goluri ), Mirela Vilcu, Oana Chitacu (3), Andreea Dincu, Carmen Stoleru (2), Raluca Agrigoroaei (1), Jasna Toskovic (3), Irina Glibko (12), Marinela Gherman (3), Anca Caramalau, Loredana Vartic, Ionela Ciobanu, Madalina Lita. Antrenor: Florentin Pera.

HC Dunarea Braila: Georgiana Stan, Gabriela Dobre, Aneta Pirvut (3 goluri), Mihaela Obedeanu (1), Raluca Crap (1), Alexandra Orsivschi (1), Irina Marchidanu, Alina Horjea (4), oana Apetrei, Adina Brot (2), Nicoleta Esanu (1), Ada Moldovan (8), Alina Czeczi (1), Carmen Gheorghe (1), Bianca Tiron (6). Antrenor: Costica Buceschi.

Clasament Final: 1) Dunarea Braila 9 p.; 2) HCM Roman 6 p.; 3) CSM Unirea Slobozia 1 p.; 4) Rapid Bucuresti 1 p.;

Etichete:, , , , , ,