Home » Handbal, National » Handbal feminin: HCM Roman, victorie in prima mansa la debutul in Cupa EHF

Handbal feminin: HCM Roman, victorie in prima mansa la debutul in Cupa EHF

hcm roman Formatia romascana a invins pe teren propriu echipa islandeza Fram Reykjavík, la 4 goluri diferenta, in prima mansa din turul al treilea al Cupei EHF.

Sambata dupa-amiaza, la Sala Sporturilor Roman, echipa feminina de handbal din localitate a debutat in Cupa EHF, partida fiind transmisa online pe site-ul www.roman24.ro.

Islandezele au avut un inceput bun de meci, conducand pe tabela cu 4-2 in minutul 7. Romascancele nu s-au pierdut cu firea si trec in avantaj in minutul 10, 5-4. Jocul a fost echilibrat pana in minutul 20, cand scorul era de 10-10, dar gazdele au un final de repriza in forta, terminand mitanul la 6 goluri diferenta, 17-11.

In repriza secunda, echipa oaspete s-a apropiat periculos, la doar doua lungimi in minutul 43, 21-19. Elevele pregatite de Florentin Pera si Viorel Lazar maresc din nou avantajul, 28-21, in minutul 55, dar oaspetele mai reduc din diferenta, scorul final fiind de 29-25 pentru gazde.

Asadar, o victorie doar la 4 goluri pe propriul teren, in fata unui adversar incomod ce a luptat pana la fluierul final. Iryna Glibko si Jasna Toskovic au fost principalele marcatoare de la HCM Roman, ambele cu 8 reusite, in timp ce de la formatia oaspete s-a remarcat Elisabet Gunarsdottir, tot cu 8 goluri marcate. Partida retur se va juca sambata viitoare, pe 21 noiembrie, in Islanda.

HCM Roman – Fram Reykjavík   29-24 (17-11)

HCM Roman: Viktoriyna Tymoshenko, Tereza Pislaru, Andreea Polocoser – Loredana Vartic, Anca Caramalau, Lacramioara Cilici, Ana Maria Iuganu (5), Oana Chitacu,  Diana Drutu, Carmen Stoleru (5), Raluca Agrigoroaie (3), Jasna Toskovic (8), Iryna Glibko (8), Ana Gherman, Cynthia Tomescu. Antrenor principal: Florentin Pera. Antrenor secund: Viorel Lazar.

Etichete:, , , , , , , , ,