Home » Handbal, National » Handbal feminin Liga Nationala: HC Zalau – HCM Baia Mare 21-33

Handbal feminin Liga Nationala: HC Zalau – HCM Baia Mare 21-33

hcm baia mare HCM Baia Mare a obtinut o victorie categorica marti seara la Zalau, in primul joc al etapei cu numarul 18 din Liga Nationala de handbal feminin, baimarencele avand 9 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc.

In prima repriza, baimarencele au facut un joc bun in aparare, primind doar 8 goluri, iar in ofensiva marcand de 17 ori. Lucrurile nu s-au schimbat prea mult in mitanul secund, repriza revenind tot HCM-ului cu 16-13. Claudia Constantinescu a fost principala marcatoare a partidei, cu 13 goluri inscrise pentru HC Zalau, printre care 7 reusite de la 7 metri. De la oaspete, Eliza Buceschi a fost cea mai prolifica marcatoare cu 11 reusite, urmata de Melinda Geiger cu 7 goluri.

“Am pregatit foarte bine jocul, ne-am aparat foarte bine si nu le-am dat spatii sa patrunda. La pauza am avut o diferenta destul de linistitoare ca sa putem pregati partea a doua cu mult calm si sa dau ocazia, din nou, tuturor fetelor sa evolueze. Sunt multumit de cum s-au aparat si cum au jucat in atac. Scorul arata faptul ca au respectat ceea ce am pregatit la antrenamente si la vizionari” ne-a declarat antrenorul Costica Buceschi.

Etapa viitoare se disputa derby-ul primelor locuri in clasament, cand Baia Mare va intalni pe teren propriu Corona Brasov, singura formatie care a reusit sa invinga in campionat formatia baimareana.

HC Zalau: A. Muresan, C. Muresan, Inculet – Constantinescu (13 goluri), Trif (2), Ciobanu (2), Bese (2), Ciuciulete (1), A. Pop (1), Pera, Badita, Turcas, Cicic, Bardac, Rob, Somoi. Antrenor principal: Gheorghe Tadici.

HCM Baia Mare: Babeanu, Cetateanu, Ungureanu – Buceschi (11), Geiger (7), Ardean Elisei (4), Nechita (4), Marin (3), Ghionea 3, Tatar 1, Dinis Vartic 1, Bondar, Rudics, Oltean, Tomescu, Maior Pasca. Antrenor principal: Costica Buceschi.

Etichete:, , , , , , , , , , , , ,