Home » Handbal, National » Handbal feminin, Liga Nationala: HCM Baia Mare, victorie scontata in primul joc din playoff

HCM Baia Mare - Thuringer HC Favorita la castigarea campionatului, HCM Baia Mare a reusit o victorie la 10 goluri diferenta, in primul meci din playoff disputat in deplasare la formatia HC Zalau.

Luni, 5 mai,  au inceput meciurile din playoff-ul Ligii Nationale de handbal feminin, baimarencele obtinand o victorie asteptata in prima partida disputata la HC Zalau.

Elevele antrenate de Gheorghe Tadici au rezistat aproape o repriza in fata mult mai experimentate echipei din Baia Mare, care a condus la pauza cu doua goluri, 14-12. Apoi, jucatoarele antrenate de Costica Buceschi s-au distantat pe tabela si datorita unei bune aparare, gazdele marcand doar un gol in primele 10 minute din repriza secunda. Baia Mare obtine o victore la 10 goluri diferenta, 33-23, cea mai buna marcatoare de la oaspete fiind Melinda Geiger cu 6 reusite. De la Zalau, cea mai prolifica marcatoare a fost Maria Constantinescu, cu 10 goluri marcate, 6 din aruncari de la 7 metri.

“A fost mai mult un joc de uzura in prima parte cu multe faulturi, am jucat incalcit. In partea a doua, cu o aparare mai atenta si in special prin contraatac si faza a doua, ne-am distantat la o diferenta destul de mare. Am reusit sa joc cu toata lumea, mai mult decat am crezut. In repriza a doua, din minutul 10 le-am dat sansa tuturor sa joace si lucru imbucurator, foarte multe dintre ele au reusit sa inscrie. E bine pentru jocurile care urmeaza.Sper la urmatorul joc sa pot folosi toate jucatoarele care vor fi trecute pe foaie, imi doresc o victorie si sa nu avem fete accidentate. Am nevoie de orice jucatoare si imi doresc din tot sufletul ca tot lotul sa fie valid” ne-a declarat antrenorul Costica Buceschi.

Jocul 2 din playoff va avea loc joi, 8 mai, iar o victorie a baimarencelor va aduce si calificarea in ultima faza a competitiei.