Home » Handbal, National » Handbal feminin Liga Nationala: HCM Roman-CSM Bucuresti 27-20

Handbal feminin Liga Nationala: HCM Roman-CSM Bucuresti 27-20

hcm roman handbal feminin Romascancele obtin o victorie la 7 goluri diferenta miercuri seara pe teren propriu, in fata formatiei CSM Bucuresti, in etapa a-XVIII-a din Liga Nationala de handbal feminin si isi pastreaza pozitia a treia in clasament.

Se anunta un meci echilibrat intre cele doua formatii, gazdele aveau nevoie de victorie pentru a pastra pozitia a treia in clasament, iar formatia bucuresteana avea nevoie de puncte pentru a se apropia de ultimul loc de playoff.

Elevele antrenate de Florentin Pera au jucat colectiv si cu o pofta mare de gol, avand 3 goluri avantaj la pauza, 17-14. Repriza secunda a fost mult mai saraca in goluri,oaspetele reusind sa marcheze de doar 6 ori, in timp ce gazdele si-au marit avantajul. Krumova a fost principala marcatoare de la ramascance cu 7 goluri in timp ce Dobrin a marcat 4 goluri pentru bucurestence. HCM Roman se impune cu 27-20 si cu aceasta victorie isi pastreaza locul 3 in clasament cu 34 de puncte, in timp ce oaspetele raman la 4 puncte distanta fata de HC Zalau, echipa clasata pe locul 6, ultimul de playoff.

HCM Roman: Tereza Pislaru, Paula Visan – Valerieva Krumova (7 goluri), Radostina Genkova (4), Ana-Maria Horobet (4), Diana Drutu (4), Daniela Babeanu (3), Agrigoroaei (2), Daniela Crap (1), Ana Maria Iuganu (1), Tamara Bokaric (1) , Paula Paval, Carmen Stoleru;

CSM Bucuresti: Alina Iordache (1 gol), Elena Serban – Alina Dobrin (4), Yuliya Zaremba (3), Cristina Varzaru (3), Iryna Glibko (3), Patricia Vizitiu (2), Cristina Niculae (2), Nicoleta Molfea (1), Mihaela Doica (1).