Home » Handbal, National » Handbal feminin Liga Nationala: HCM Roman – HC Zalau 19-17. HCM Roman urca pe 3 in clasament

hcm roman - hc zalau Liga Nationala feminina a debutat in 2014, sambata dupa-amiaza, cu partida restanta din cadrul etapei a-IX-a, dintre HCM Roman si HC Zalau. Romascancele s-au impus la 2 goluri diferenta dupa un joc de uzura, bataios, cele doua echipe punand accent pe faza de aparare.

In primele 8 minute nu s-a marcat decat un singur gol, dar apoi gazdele s-au distantat la 4-0, Gheroghe Tadici fiind nevoit sa ceara timeout. Echipa din Zalau recupereaza pana la 5-4, dar gazdele isi refac diferenta la 4 goluri, 9-5 in minutul 22, plecand la cabine cu 3 goluri avantaj, 11-8.

Gazdele se distanteaza in doua randuri la 6 goluri, 16-10 si 17-11, dar elevele antrenate de Gheorghe Tadici nu au cedat si s-au apropiat doar la doua goluri in minutul 52, 18-16. In urmatoarele 8 minute s-au marcat doua goluri, cate o reusita de fiecare tabara si gazdele se impun astfel la finalul celor 60 de minute de joc, cu scorul de 19-17.

Krumova a fost cea mai prolifica marcatoare d ela gazde, cu 6 reusite, in timp ce Claudia Constantinescu a marcat de 4 ori pentru zalauance, intr-un joc decis de aparare, un plus vizibil pentru gazde in acest joc fiind contraatacul.

Dupa 9 jocuri disputate, HCM Roman urca pe locul 3 in clasament, cu 19 puncte, in timp ce formatia din Zalau, coboara o pozitie, fiind pe 7 cu 15 puncte.

In celalalt joc disputat ieri, CSM Bucuresti si ASC Corona Brasov au terminat la egalitate, 27-27.

HCM Roman: Tereza-Ludmila Pislaru, Diana Ivanov, Paula Visan – Ana Maria Horobet , Monica Amoagdei, Raluca Agrigoroaei ( 3 goluri), Ana-Maria Iuganu, Tamara Bokaric, Oana Chitacu (1), Paula Paval (1), Radina Krumova (6), Daniela Crap, Daniela Babeanu (5), Carmen Stoleru (1), Radostina Genkova (2).Antrenor principal: Florentin Pera; antrenor secund: Viorel Lazar.

HC Zalau: Ana-Maria Inculet, Adina Maria Muresan, Andreea Muresan  – Carmina Badita (1), Florina Ciobanu (1), Andrada Pop (2), Florina Turcas, Andrada Trif (2), Maria Bardac (1), Crina Pintea (3), Marina Eliza Cicic, Andreia Ciuciulete (1), Valeria Bese (2), Claudia Constantinescu (4), Ana-Maria Somoi. Antrenor principal: Gheorghe Tadici; antrenor secund: Elena Tadici.