Home » Handbal, International » Handbal feminin: Romania-Franta 19-31. Romania termina pe locul 6 la Campionatul Mondial Under 20 din Croatia

Romania handbal feminin under 20 Duminica, tricolorele au pierdut fara drept de apel partida cu Franta si termina Campionatul Mondial de tineret pe locul 6.

Tricolorele au condus cu 3-1 in minutul 5, dar a urmat o perioada de 12 minute fara gol marcat si frantuzoaicele au trecut la conducere, in minutul 18, cu 9-3. Lucrurile pareau deja clara dupa primele 30 de minute, Franta  avand 7 goluri avantaj la pauza, 15-8. Repriza secunda a avut aproximativ acelasi tipar, cu frantuzoaicele pierculoase in ofensiva, in timp romancele au parut epuizate fizic. Finalul a fost linistit, Franta castigand categoric aceasta partida, cu 12 golrui diferenta, 31-19.

Romania termina acest Campionat Mondial cu 6 victorii si 3 infrangeri, in fata Rusiei, Coreei de Sud si Frantei.

Romania: Denisa Dedu, Elena Serban, Ana-Maria Inculet:  – Ana Maria Tanasie (3), Elena Tiron (1), Maria Zamfirescu (1), Gabriela Perianu (6), Eliza Cicic, Andreea Carabulea (2), Maria Constantinescu, Dana Andreea Pricopi (2), Laura Popa, Nicoleta Safta (4), Andreea Chiricuta, Roxana Cirjan. Antrenor principal: Sevistean Popa; Antrenor secund: Cristian Preda.

Evolutia scorului

Min 5: 3-2;  min 10: 3-5; min. 15: 3-7; min 20: 4-10; min 25: 6-12; min 30: 8 -15; min 35: 9-18; min 40: 10-20; min 45: 12-22; min 50: 15-26; min 55: 18-28; min.60: 19-31