Home » Bacau, Handbal, International » Handbal intertari cadeti: Romania si Polonia, victorioasele primei zile in turneul “Viitorul Azi”

polonia ungaria handbakl cadeti Vineri, la Sala Sporturilor din Bacau, s-a disputat prima etapa in turneul international “Viitorul Azi”, la handbal masculin cadeti, Polonia si Romania fiind victorioasele zilei in partidele cu Ungaria, respectiv Belarus.

In primul joc al zilei s-au intalnit Polonia si Ungaria, polonezii avand un avantaj de 9 goluri dupa primele 30 de minute de joc, 21-12.  Ungurii au incercat sa mai reduca diferenta in repriza secunda, dar polonezii au practicat un handbal de calitate si- au castigat partida la 11 goluri diferenta, 36-25. Doi jucatori s-au evidentiat de la formatia poloneza, Tomasz Makowski, cu 10 goluri marcate, si Patryk Mauer, cu 9 reusite.

Polonia – Ungaria   36-25 (21-12)

Polonia: Kacper Antosik, Krzysztof Gadek, Bartosz Lejza, Jakub Bulski (3 goluri), Michal Rogalski (1), Piotr Jarosiewicz (3), Tomasz Makowski (10), Alan Guziewicz (1), Marek Bartosik, Jakub Orpik, Piotr Koltunowicz (1), Patryk Mauer (9), Konrad Koselski (1), Krzyszrof Komarzewski, Dawid Krysiak (5), Aleksander Olkowski (2). Antrenori: Dariusz Tomaszewski, Michal Skorski, Tomasz Blaszkiewicz.

Ungaria: Ando Arian, Bence Ujvari (5), Tamas Kecskemeti, Zsolt Schaffer (1), Gergo Szolloskei (4), Marton Toth (4), Oliver Szollosi (1), Bordzas Uros (2), Balint Somogyi (3), Bence Godor, Roland Klucsik, Levente Csapo (1), Martin Nagy, Gergo Spekhardt (3), Miklos Rosta, Szbolcs Jaczko, Dominik Mate (1).  Antrenori: Attila Vago, Peter Gunya, Daniel Sandor.

romania belarus handbal cadeti A urmat apoi debutul Romaniei la acest turneu amical, tricolorii intalnind Belarus in cel de-al doilea meci al zilei. Oaspetii au inceput curajos jocul, dar Romania a aratat rapid ca este formatia mai buna, conducand cu 7-3 in minutul 15. Gazdele au avut o constructie rabdatoare pe faza ofensiva, reusind in dese randuri sa treaca prin atac pozitional de apararea echipei din Belarus. Tricolorii au plecat la vestiare cu 7 goluri avantaj, 17-10, ritmul jocului fiind acelasi si in repriza secunda. Astfel, la finalul intalnirii, Romania avea 12 goluri diferenta, 33-21, o victorie de moral pentru formatia pregatita de Narcis Catu, Gabriel Armanu si Stefan Laufceac. Dragos Hantaru a marcat cele mai multe goluri pentru tricolori, cu 7 reusite, fiind urmat de pivotul Alexandru Ionescu, cu 5 goluri marcate.

Romania – Belarus   33-21 (17-10)

Romania: Vladut Rusu, Cristian Niculai, Eduard Duman – Catalin Fodorean (3 goluri), Catalin Bobocea, Calin Cabut (1), Szolt Mihaly, Bogdan Dobos (1), Dragos Hantaru (7), Alexandru Ionescu (5), Elian Apostol (3), George Scarlat (3), Matei Ionita, Iosif Buzle (4), Razvan Dragan (1), Laurentiu Suciu, David Kereki (1), Ionut Broasca (3), Daniel Susanu (1). Antrenori: Narcis Citu, Gabriel Armanu, Syefan Laufceac.

Belarus: Aliaksei Navumenka, Aliaksei Sirchanka, Stanislau Yurcha – Hleb Leukhin (1), Yahor Zialionka, Ilya Yushkevich, Artsiom Rabushka (2), Yulyan Hiryk (10), Aliaksei Voitseshyk, Dzmitry Patachyts (2), Aliaksandr Ulas, Kiryl Tatarytski, Ihnat Sialtski, Artur Rudz (6), Pavel Baltrushka, Stanislau Yurcha, Yauheni Shchytov. Antrenori: Igor Sidko Vadzim Lisitsa., Ivan Sanko.