Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal junioare 1: CSS Bacau-HC Buhusi 29-30. Atat de aproape…

Handbal junioare 1: CSS Bacau-HC Buhusi 29-30. Atat de aproape…

handbal junioare 1 css bacau hc buhusi In primul meci din turneul desfasurat la Onesti, din cadrul grupei A la handbal junioare 1, HC Buhusi s-a impus la limita in fata echipei CSS Bacau.

Daca sezonul precedent, echipa HC Buhusi s-a impus fara prea mari probleme in cele doua meciuri din grupa, in jocul de miercuri dupa-amiaza ritmul avea sa fie cu totul altul, bacauancele fiind aproape de un egal la debutul lor in noul sezon competitional.

Elevele Adrianei Hriscu au inceput curajos partida, avand 3-1 in minutul 4. CSS Bacau a mai condus cu 5-3 (min.9) si 7-5 (min.12), dar echipa din Buhusi a marcat de 3 ori consecutiv si a trecut pentru prima data in avantaj, 8-7, in minutul 15. Bacauancele au egalat la 9, dar finalul de repriza apartinei formatiei din Buhusi, care avea 4 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 16-12.

HC Buhusi incepe mai bine repriza secunda, reusind si cea mai mare diferenta de pe tabela, de 7 goluri, in minutele 33 si 36.  Apoi, pe fondul unor schimbari oportune facute de Adriana Popa, dar si a paradelor reusite de portarul Elizabeth Pastor, jocul avea sa se schimbe radical, bacauancele reducand diferenta la doar un singur gol in minutul 48, dupa ce au marcat 7 goluri si primind doar unul.

Formatia din Buhusi are un final mai dificil, cu un singur gol marcat in ultimele 7 minute de joc, bacauancele avand de doua ori sansa, in ultimul minut, sa egaleze la 30. Golul egalizator nu a mai venit, iar derby-ul judetului Bacau este castigat de HC Buhusi, la limita, cu 30-29.

Georgiana Caseriu, de la HC Buhusi, a fost golghetera partidei, cu 16 reusite, fiind urmata de Alina Buca, diun tabara bacauancelor, cu 13 goluri marcate.

Joi, in cea de-a doua zi a turneulu de la Onestii, CSS Bacau va intalni LPS Vaslui, iar HC Buhusi va juca impotriva formatiei LPS Suceava.

CSS Bacau: Diana Uricaru, Pastor Elizabet –  Claudia Olteanu, Sara Ciubotaru, Oana Zaharescu (4 goluri), Monica Istoc, Diana Rau (5), Miruna Luncasu (1), Daniela Spita, Roxana Popa (3), Ioana Trifescu (3), Alina Buca (13), Codrina Hriscu, Sabina Pasarica.

HC Buhusi: Valentina Gafituc, Madalina Murarescu – Georgiana Caseriu (16 goluri), Ionela Stan, Bianca Dumitru (2), Maria Fulga, Eliza Constantinescu (1), Cristina State (2), Florina Ivancuta (1), Camelia Chirias, Roberta Ghioane (3), Madalina Pascariu (5), Madalina Schiopu,  Malina Turcu.

Etichete:, , , , , ,