Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal junioare 1: CSS Bacau-LPS Botosani 30-34 (13-14). Sfarsit de juniorat cu gust amar

css bacau lps botosani CSS Bacau a pierdut partida in ultima etapa in fata formatiei LPS Botosani si implicit a pierdut si calificarea la Turneul Semifinal al Campionatului National de handbal junioare 1.

Jocul s-a disputat miercuri dupa-amiaza, la Sala Orizont Bacau, bacauancele avand nevoie de o victorie in ultima etapa pentru a surclasa in clasament formatiei LPS Botosani, in timp ce oaspetele erau calificate si cu un rezultat de egalitate in aceasta intalnire.

Oaspetele au condus cu 3-1 in minutul 4, dar gazdele si-au revenit si au condus la randul lor cu 5-3 in minutul 12. A urmat o serie de 6 goluri ale oaspetelor, gazdele reusind inca o data sa revina si sa egaleze la 13. La ultima faza a primei reprize oasptele mai marcheaza o data si LPS Botosani conducea la pauza cu 14-13. De mentionat ca cei doi portari, Elizabeth Pastor (CSS Bacau) si Mihaela Constantin (LPS Botosani) au avut interventii inspirate pe parcursul primei reprize.

A urmat un inceput slab de repriza secunda pentru bacauance, cu multe ratari, oaspetele marcand 10 goluri si primind doar doua goluri in primele 10 minute de la reluare.  In ultimul sfert de ora ramas din joc, antrenoarea Adriana Hriscu schimba tactica in defensiva, bacauancele aparandu-se om la om pe tot terenul. Acest lucru a facut ca diferenta de scor sa se reduca la doar 4 goluri in minutul 56. Jocul a devenit haotic, dar oaspetele se impun meritat in cele din urma cu scorul de 34-30, reusind totodata si calificarea la Turneul Semifinal.

De la gazde, Oana Zaharescu si Diana Rau au marcat cate 8 goluri, in timp ce de la formatia oaspete s-a remarcat in ofensiva Luminita Hritcu, cu 14 reusite.

Pentru formatia bacauana este un final de drum cu gust amar, grupul fiind in an terminal la handbal junioare 1.

CSS Bacau – LPS Botosani   30-34 (13-14)

CSS Bacau: Elizabeth Pastor, Diana Uricaru – Claudia Olteanu, Sara Ciubotaru, Oana Zaharescu (8 goluri), Monica Istoc (5), Diana Rau (8), Miruna Luncasu (4), Codrina Hriscu, Alina Sarbu, Roxana Popa (3), Ionela Ciobanu (2), Alexandra Dragomir, Alina Buca.

LPS Botosani: Mihaela Constantin, Georgiana Luca – Maria Timofte, Andra Chelaru, Madalina Voiniciuc (1), Ionela Agavriloae (7), Luminita Hritcu (14), Florentina Todirisca, Mona Ghitun, Patricia Ocu (5), Andreea Fediuc, Daniela Matei (6), Petronela Labusca (1).

Evolutia scorului: min. 5: 1-2, min. 10: 3-2, min. 15: 6-5, min.20: 8-10, min.25: 10-13, min. 30: 13-14; min.35: 15-20, min.40: 15-24, min.45: 19-26, min.50: 22-29, min. 55: 26-31, min.60: 30-34;

Iata celelalte rezultate ale ultimei etape din Seria A la handbal junioare 1:

LPS Suceava – LPS Roman   32-18 (10-18)

LPS Vaslui – HC Buhusi (formatia oaspete nu a facut deplasarea)

Clasament final: 1) LPS Roman 48 p.; 2) HC Buhusi 39 p.; 3) LPS Vaslui 36 p.; 4) LPS Botosani 24 p.; 5) LPS Piatra Neamt 21 p.; 6) CSS Bacau 20 p.; 7) LPS Suceava – 3 p.

Primele 4 clasate s-au calificat pentru etapa semifinala.