Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal Junioare 1: CSS Bacau – LPS Roman 30-32 (13-17)

Handbal Junioare 1: CSS Bacau – LPS Roman 30-32 (13-17)

css bacau lps roman handbal feminin In ultima etapa din Seria A la handbal junioare 1, CSS Bacau a intalnit LPS Roman,echipa oaspete reusind victoria cu 32-30.

A fost mai mult un joc de palmares intre cele doua formatii, LPS Roman fiind deja calificata la Turneul Semifinal 1, de pe locul 4, in timp ce bacauancele erau pe 7 in clasamentul seriei A, fara sanse la calificare.

Gazdele au inceput mai bine partida, avand 7-1 pe tabela, dar romascancele si-au revenit, conducand la pauza cu 17-13. Oaspetele au marit avantajul la 9 goluri in minutul 40, dar gazdele au inceput sa se apropie spre finalul partidei, bacauancele reducand diferenta la doar un singur gol, in ultimul minut de joc. La ultimul atac, Loredana Vartic puncteaza cu o aruncare de la 9 metri, scorul final fiind de 32-30 pentru romascance.

Coordonator de joc, Diana Rau, a inscris cele mai multe goluri pentru gazde, 12, in timp ce  Madalina Lita a fost cea mai buna marcatoare de la oaspete, cu 8 reusite.

LPS Roman termina Seria A cu 27 de puncte, iar bacauancele raman cu 9 puncte si locul 7 in clasament.

Seria A a fost castigata de LPS Iasi, cu maximum de puncte (42) in 14 etape, locurile 2 si 3 fiind adjudecate de CSS Tg. Neamt si HC Buhusi, ambele formatii avand 30 de puncte acumulate.

CSS Bacau: Uricaru Diana – Olteanu Claudia, Ciubotaru Sara (1 gol), Velescu Gabriela, Istoc Monica (6), Rau Diana (12), Luncasu Miruna (7), Sarbu Alina, Spita Alexandra (3), Popa Roxana (1), Tanjala Paula;

LPS Roman: Suceu Ana-Maria, Ivanov Diana (1 gol) – Balaceanu Stefania (3), Lungu Ana-Maria (2), Caramalau Anca (2), Vartic Loredana (6), Sandu Ramona, Marian Anca (1), Amariutei Diana (1), Balint Raluca (2), Rosca Rebeca (2), Caruntu Diana, Lita Madalina (8), Grigoriu Anca, Oancea Anca (4), Dima Alina.