Home » Handbal, National » Handbal junioare 1: LPS Roman s-a impus la 8 goluri diferenta in derby-ul Seriei A

lps roman hc buhusi LPS Roman, ocupanta locului 1 in grupa, a intalnit pe teren propriu ocupanta locului 2, HC Buhusi, elevele antrenate de Ioan Holban impunandu-se detasat la 8 goluri diferenta.

Miercuri dupa-amiaza, LPS Roman si HC Buhusi s-au intalnit in etapa cu numarul 11 a Campionatului National de handbal junioare 1, seria A.

Desi fara Loredana Vartic (LPS Roman) , Georgiana Caseriu si Roberta Ghioane (HC Buhusi), meciul a avut un ritm alert cu multe goluri marcate.

Romascancele au condus cu 2-0 in minutul 2, au fost egalate la 2 in minutul 5, apoi gazdele s-au distantat pe tabela de marcaj. Cu un joc variat, atat cu pivotul dar si cu extremele, romascancele s-au distantat la 6-2 in minutul 8. Oaspetele au reusit sa reduca diferenta la doar doua goluri, 11-9 si 12-10, dar gazdele au marit ritmul de joc, avand un avantaj de 6 goluri dupa primele 30 de minute, 22-16.

Diferenta s-a mentinut de 6 goluri in favoarea gazdelor pana in minutul 46, apoi gazdele mai au o perioada fructoasa in ofensiva de 7 goluri marcate si doar unul primit, cea mai mare diferenta fiind de 12 goluri in minutul 53. Pe fondul unei mici relaxari dar si a schimbarilor facute in tabara gazdelor, oaspetele mai reduc din diferenta, scorul final fiind de 42-34 pentru formatia LPS Roman.

Anca Caramalau a fost cea mai prolifica marcatoare de la gazde, cu 9 goluri din 9 aruncari, fiind urmata de Diana Amariutei si Madalina Lita, ambele cu cate 8 reusite. De la oaspete, cea mai buna marcatoare a fost Florina Ivancuta cu 11 goluri.

Cu aceasta victorie, LPS Roman acumuleaza 39 de puncte, cu 3 puncte in fata formatiei HC Buhusi, dar formatia romascana are si un meci mai putin disputat.

“Ne-am dorit sa castigam acest joc. Cred ca apararea a fost mai slaba. Chiar si fara Loredana Vartic, o jucatoare de baza a echipei, am reusit sa castigam. Se poate si mai bine dar trebuie sa muncim mai mult” a declarat capitanul echipei romascane, Rebeca Rosca.

LPS Roman: Ana-Maria Suceu, Bianca Patriche – Ramona Sandu, Anca Caramalau (9 goluri), Madalina Aholtoae, Alina Dima (1), Anca Marian, Diana Amariutei (8), Raluca Balint (5), Rebeca Rosca (6), Madalina Lita (8), Anca Oancea (5), Ana-Maria Pristavita. Antrenor principal: Ioan Holban.

HC Buhusi: Valentina Gafituc, Madalina Murarescu – Ionela Stan, Bianca Dumitru ( 1 gol), Diana Purcaru (6), Ioana Constantinescu, Malina Turcu (2), Cristina State (8), Chiriac Camelia (6), Elena Pascariu, Andreea Schipu, Florina Ivancuta (1). Antrenor principal: Mirela Popa.
Arbitri: Iulian Cristea si Sebastian Hagiu.

Evolutia scorului
Min.5: 2-2, min.10: 6-2, min.15: 10-5, min.20: 14-10, min.25: 17-12, min 30: 22-16, min.35: 24-19, min.40: 27-22, min.45: 31-25, min.50: 36-26; min.55: 40-29, min.60: 42-3;

7 metri: 7/8 – 4/5

Eliminari: 8-8.