Home » Handbal, National » Handbal junioare 1: Romascancele, victorie cu mari emotii in fata echipei CSS 2 Baia Mare. Vezi rezultatele si marcatoarele din cea de-a treia etapa in grupa semifinala 4

lps roman css 2 baia mare handbal junioare 1 Joi, 2 aprilie, s-a disputat etapa cu numarul 3 in faza semifinala a Campionatului National de handbal junioare 1. Cel mai echilibrat meci in grupa a-IV-a a fost si ultimul programat al zilei, intre LPS Roman si CSS 2 Baia Mare, gazdele obtinand victoria la limita, 25-24.

Cele doua formatii s-au luptat pentru cele 3 puncte, jocul fiind extrem de disputat. Ritmul a fost alert cu multe actiuni la cele doua porti, dar si cu multe greseli de ambele tabere. Gazdele au avut un inceput mai greoi de meci, dar au trecut la conducere pentru prima data in minutul 13, 6-5. Cele doua echipe au trecut pe rand la conducere, gazdele avand doua goluri avantaj la finalul celor 30 de minute de joc.

Repriza a doua avea sa fie mult mai complicata cu o desfasurare ciudata a evenimentelor. Romascancele incep in forta, iar in minutul 35 aveau deja 5 goluri avantaj pe tabela, 18-13. In acel moment s-a asistat la o scena care nu face cinste handbalului, antrenorul baimarencelor avand tendinta sa-si retraga echipa de pe teren, pe motiv ca cei doi arbitrii nu fluiera corect. A fost potolit imediat de observatorul partidei, Viorel Ciucan, iar jocul s-a reluat rapid.

A urmat un joc incalcit al celor doua formatii, cel mai mare avantaj pentru gazde avand loc in minutul 38, cand scorul era de 21-13. In minutul 38,  Raluca Balint a primit direct cartonasul rosu, pe motiv ca a simulat o lovire cu mingea in mana catre o jucatoare adversa, iar jocul avea sa se schimbe radical. Echipa gazda a mai avut 7 goluri avantaj in minutul 43, 23-17, dar lucrurile nu au mai functionat in atac datorita unei aparari agresive la extrem a baimarencelor.

Formatia oaspete marcheaza apoi 6 goluri consecutiv, avantajul fiind de doar un gol in minutul 53, 22-23. Finalul de meci a fost cu mari emotii pentru ambele echipe. Cu 30 de secunde ramase de joc, formatia baimareana solicita timeout avand si atacul, dar desi a scos portarul din joc pentru inca o jucatoare de camp, baimarencele nu reusesc sa marcheze, iar gazdele se impun la limita cu scorul de 25-24. De notat si contributia celor doi portari de la LPS Roman,, Ana-Maria Suceu in prima repriza, dar mai ales Bianca Patriche in repriza secunda, sportiva nascuta in 1999 avand 12 interventii decisive.

A fost o victorie cu sacrificii pentru gazde, care au pierdut doua jucatoare pentru meciul de vineri cu formatia Dinamo Brasov, Balint fiind suspendata, iar coordonatorul Rebeca Rosca s-a accidentat pe final de meci. Cu aceasta victorie LPS Roman mai are nevoie de un punct in doua partide pentru a fi calificata matematic la Turneul Final.

Iata rezultatele si marcatoarele in cea de-a treia etapa a turneului semifinal desfasurat la Roman:

CSS 1 Constanta – CSS Targoviste   30-39 (15-19)

CSS 1 Constanta: Andra Sandu, Teodora Constantin, Anca Jercan, Elena Craciun (8), Ana-Maria Boboc, Adriana Musat (2), Bianca Caldare (9), Ancuta Moroianu, Andreea Iordache (5), Luiza Iordache (3)Oana Frinc (3), Gabriela Acbas.  Antrenor principal: Ion Puscasu.

CSS Targoviste: Adriana Serban, Ana-Maria Dogaru (7), Claudia Popescu, Ana-Maria Mihai, Luminita Lipioasca (4), Ioana Iordache, Ana-Maria Voicu (5), Ioana Ghita, Maria Petre (12), Iulia Duica (6), Ana-Maria Manda, Laura Marinica (5), Ana-Maria Preda, Antrenor principal: Marius Apostol.

Arbitrii: Simona Butucaru, Irimia Dascalita.

CSS Dinamo Brasov – LPS Banatul Timisoara   41-29 (19-16)

CSS Dinamo Brasov: Simina Lazar, Adina Rosu (12 goluri), Anca Onicas (4), Florentina Lacatus, Alexandra Dindiligan (6), Raisa Onciu (2), Alexandra Bucur (5), Madalina Rofel, Diana Constantinescu (1), Raluca Bontea (1), Alexandra Prodan, Alina Ilie (5), Cristina Moiseanu, Iulia Bita (1), Ioana Popa (4). Antrenor principal: Cristina Romila.

LPS Banatul Timisoara: Alina Bejan, Claudia Gabara, Loredana Kovacs (9), Elena Pirpalita (1), Carmina Stef, Bianca Tarina (4), Roxana Surduc, Andreea Coca (4), Andreea Nicoara, Alexandra Rosu (3), Teodora Pantea (2), Alina Moloca, Casandra Gillicze, Raluca Istrate (1), Denisa Erie (5), Angela Mogos. Antrenor principal: Cosmingoi Zgardea.

Arbitrii: Dobre/Potarniche.

LPS Roman – CSS 2 Baia Mare   25-24 (14-12)

LPS Roman: Ana-Maria Suceu, Bianca Patriche, Ramona Sandu, Diana Amariutei, Anca Caramalau (2), Loredana Vartic (6), Alina Dima, Anca Marian, Raluca Balint (4), Rebeca Rosca (6), Madalina Lita (5), Madalina Aholtoae, Anca Oancea (2). Antrenor principal: Ioan Holban.

CSS 2 Baia Mare: Adriana Vijoli, Bianca Porohniuc, Elena Bobit, Daiana Popan (1), Ileana Horincar, Iulia Variu (2), Kinga Kalapacs, Denisa Farcas (4), Denisa Bogar, Sabrina Lazea (3), Anca Polocoser (8), Andreea Tecar (6). Antrenor principal: Adrian Palko.

Arbitrii: Iulian Cristea/ Sebastian Hagiu.

Observator: Viorel Ciucan.