Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal junioare 1, seria A: CSS Bacau – LPS Roman 35-41 (16-19)

Handbal junioare 1, seria A: CSS Bacau – LPS Roman 35-41 (16-19)

css bacau lps roman handbal junioare 1 Bacauancele au rezistat aproape o repriza de joc in fata romascancelor, oaspetele reusind victoria la 6 goluri diferenta.

Sambata, la sala Orizont Bacau, CSS Bacau a intalnit formatia LPS Roman, in cadrul etapei cu numarul 9 din turul campionatului la handbal junioare 1, seria A.

Cele doua formatii au condus pe rand pe tabela, dar finalul de repriza apartine oaspetelor, care revin de la 15-16, incheind mitanul cu 3 goluri avantaj, 16-19.

Ritmul de joc a fost rapid si in repriza secunda, tot cu multe goluri, oaspetele dand totusi dovada de mai multa luciditate in joc. Bacauancele au luptat, au aratat dorinta, dar au gresit in multe actiune, prea multe sanse irosite in fata unui adversar ce nu a iertat. Diana Rau si Alina Buca au marcat cate 10 goluri pentru formatia bacauana, dar oaspetele se impun la final cu 41-35, Loredana Vartic fiind principala marcatoare a partidei, cu 18 goluri marcate.

LPS Bacau ramane cu 9 puncte, iar in ultima etapa din acest an va intalni in deplasare, pe 12 noiembrie, formatia LPS Botosani, in timp ce romascancele vor juca acasa cu LPS Suceava.

CSS Bacau: Elizabeth Pastor, Diana Uricaru –  Claudia Olteanu, Sara Ciubotaru (1), Oana Zaharescu (2), Monica Istoc (6), Diana Rau (10), Miruna Luncasu (5), Daniela Spita, Roxana Popa, Ioana Trifescu (1), Alina Buca (10), Sabina Pasarica.

LPS Roman: Maria Suceu, Bianca Patriche – Anca Caramalau (2), Loredana Vartic (18), Alina Dima (1), Anca Marian, Diana Amariutei (2), Raluca Balint (4), Rebeca Rosca (6), Elena Lita (8), Diana Caruntu, Oancea Anca (2). Antrenor: Ioan Holban.