Home » Handbal, National » Handbal junioare 1, seria A: HC Buhusi-LPS Roman 30-35 (13-18)

Handbal junioare 1, seria A: HC Buhusi-LPS Roman 30-35 (13-18)

hc buhusi lps roman In cadrul etapei a-IV-a din turul campionatului la handbal junioare 1, LPS Roman a invins, in deplasare, formatia HC Buhusi, romascancele bifand cea de-a patra victorie in seria A.

Miercuri s-a disputat intalnirea dintre doua HC Buhusi si LPS roman, gazdele fiind pe primul loc in clasament dupa 7 victorii din tot atatea partide disputate.

Desi oaspetele au condus in dese randuri, gazdele au pastrat echilibrul pana in minutul 16, cele doua echipe fiind la egalitate, 8-8. Apoi romascancele reusesc desprinderea, avand 5 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 18-13.

Ritmul a continuat sa fie alert si in repriza secunda, tot cu romascancele la conducere. oaspetele au avut si 7 goluri avantaj, 31-24 in minutul 54, dar gazdele mai reduc din diferenta spre final, LPS Roman reusind victoria la 5 goluri diferenta, 35-30.

Jucatoarea legitimata si la clubul HCM Roman, Loredana Vartic (foto), a fost cea mai prolifica marcatoare din aceasta partida, cu 16 reusite, in timp ce de la gazde Georgiana Caseriu a inscris de 13 goluri (7 din 7 metri).

De mentionat ca jucatoarea Roberta Ghioane s-a accidentat grav la genunchi in minutul 46, urmand sa fie indisponibila o perioada indelungata de timp.

Cu aceasta victorie, LPS Roman acumuleaza 12 puncte din 6 partide disputate, urmand sa intalneasca etapa viitoare, pe teren propriu, formatia LPS Vaslui.

HC Buhusi: Valentina Gafituc, Madalina Murarescu – Georgiana Caseriu (13), Ionela Stan, Bianca Dumitru, Diana Purcaru (2), Eliza Constantinescu, Cristina State (1), Florina Ivancuta (5), Malina Turcu (2), Camelia Chiriac (1), Roberta Ghioane (5), Madalina Pascariu (1). Antrenor: Mirela Popa.

LPS Roman: Maria Suceu, Bianca Patriche (1), Ramona Sandu, Anca Caramalau (3), Loredana Vartic (16), Alina Dima (2), Anca Oancea (1), Anca Marian, Diana Amariutei, Raluca Balint (4), Rebeca Rosca (6), Elena Lita (2), Diana Caruntu. Antrenor: Ioan Holban.