Home » Handbal, National » Handbal junioare 2: Corona Brasov este noua campioana nationala!!!

Handbal junioare 2: Corona Brasov este noua campioana nationala!!!

corona brasov campioana nationala handbal junioare 2 Echipa brasoveana a castigat finala cu CSM Bucuresti, devenind noua campioana a Romaniei la handbal junioare 2.

Duminica, 13 iunie, la turneul final desfasurat in Targoviste, s-au disputat meciurile pentru medalii in cadrul Campionatului National de handbal junioare 2.

In finala mica s-au intalnit CSM Ploiesti si CSM Slatina, ploiestencele avand un gol avans dupa primele 25 de minuet de joc. Avantajul s-a marit la 3 goluri in repriza secunda, 15-12, dar echipa din Slatina resuseste egalarea in minutul 34, 15-15. Ploiestencele au trecut din nou in avantaj, dar de aceasta data decisiv, castigand partida cu 22-17.

In marea finala s-au intalnit Corona Brasov si CSM Bucuresti, brasovencele fiind pentru a treia oara in finala campionatului national cu aceasta generatie. Brasovencele nu au fost niciodata conduse in meciul cu formatia bucuresteana, iar dupa 20 de minute s-au distantat pe tabela de marcaj, terminand prima repriza la 6 lungimi avans, 15-9. CSM Bucuresti nu a reusit sa intoarca soarta meciului in repriza secunda, iar Corona Brasov se impune in finala cu 31-27.

Asadar, dupa doua finale consecutive pierdute la limita, echipa brasoveana devine campioana nationala la a treia incercare, munca unei generatiii aducand in sfarsit si meritatele medalii de aur.

Finala mica

CSM Ploiesti – LPS Slatina   22-17 (11-10)

Finala mare

CSM Bucuresti – ASC Coronan Brasov   27-31 (9-15)

Clasament final: 1) Corona Brasov; 2) CSM Bucuresti; 3) CSM Ploiesti; 4) LPS Slatina; 5) Gr. Sc. Energetic Rm. Valcea; 6) CSS 2 Bucuresti; 7) CS Marta Baia Mare; 8) HCM Baia Mare;

Echipa turneului final

Portar: Andreea Chetraru (CSM Bucuresti)

Extrema dreapta: Andreea Zgambau (Corona Brasov)

Inter drept: Daria Bucur (Corona Brasov)

Centru: Andreea Popa (CSS 2 Bucuresti)

Pivot: Oana Stefania Jipa (CSM Bucuresti)

Inter stang: Sorina Tirca (Corona Brasov)

Extrema stanga: Ana Lopataru (Corona Brasov)

Lotul formatiei Corona Brasov: Ciobanu Roxana, Tamas Maria, Cioric Carmen, Popa Iulia, Bumbaru Andreea, Berbece Ana, Cretu Denisa, Constantin Alexandra, Caprar Oana, Lacatus Claudia, Zainea Patricia, Tirca Sorina, Lopataru Ana, Zgambau Andreea, Bucur Daria. Antrenor principal: Mariana Tarca. Antrenor secund: Eugen Ciulei.

Etichete:, , , , , ,