Home » Handbal, National » Handbal junioare 2, seria B: Derby-ul grupei s-a incheiat cu victoria Romanului in fata formatiei ACS Tescani

lps roman acs tescani Primele doua clasate in grupa B, LPS Roman si ACS Tescani s-au intalnit vineri dimineata, in primul joc al turneului disputat la Sala Orizont  Bacau, victoria revenind romascanelor la 4 goluri diferenta.

Vineri, cu ACS Tescani din postura de echipa organizatoare, a inceput ultimul turneu in cadrul Campionatului National de handbal junioare 2, grupa B.

Cele doua echipe au dominat categoric aceasta grupa, formatia din Tescani avand 3 puncte avantaj inaintea acestui turneu. Formatia din Roman avea ca varianta doar victoria pentru a urca pe primul loc in grupa si implicit de a avea adversar aparent mai accesibil in Turneul Semifinal 1.

Gazdele au inceput insa mai bine jocul si au condus cu 4-1 in minutul 8. Romascancele isi intra in ritm, avand la randul lor 3 goluri avantaj in minutul 19, 9-6. Elevele antrenate de Florin Romanescu au revenit la randul lor, egaland in ultimul minut de joc al primei reprize, marcand totodata si golul de 12-11, rezultat consemnat dupa primele 25 de minute de joc.

Pauza le-a prins bine romascancelor, care s-au asezat mai bine in repriza secunda pe faza defensiva, gasind solutii si in ofensiva. Formatia din Tescani a marcat doar 8 goluri repriza secunda, iar LPS Roman se impune la final cu scorul de 24-20. A fost totusi o partida cu multe faze spectaculoase, peste media meciurilor anterioare din aceasta grupa.

Cu aceasta victorie LPS Roman a egalat la puncte formatia ACS Tescani, dar a urcat pe primul loc in clasament datorita unui golaveraj superior. De mentionat ca pe banca formatiei romascane s-a aflat si profesorul Alexandru Acsinte, lectorul EHF fiind la prima sa echipa de club.

Sambata dimineata au loc ultimele doua partide ale grupei B, dar sunt sanse foarte mici ca formatia romascana sa mai piarda primul loc in grupa.

LPS Roman: Bianca Patriche, Silvia Galavan, Madalina Aholtoae (5 goluri), Ana-Maria Pristavita, Ioana Neamtu (1), Diana Amariutei (5), Elena Vaduva (2), Andreea Lupescu, Diana Onisor, Cristina Cimpoesu, Alexandra Rusi (3), Stefania Nichita, Ioana Boloca (7), Roxana Ureniuc (1), Irina Maxim.

ACS Tescani: Ioana Manolache, Flavia Dorneanu (5 goluri), Ionela Codreanu (3), Andreea Creanga (5), Lavinia Lazarescu, Lidia Miron (3), Adriana Suta (1), Adina Carp (2), Brindusa Dumitru, Diana Ceausu (1).