Home » Bacau, Handbal, Locale » Handbal, juniori 1: Bacauanii obtin cea de-a zecea victorie consecutiva

Handbal, juniori 1: Bacauanii obtin cea de-a zecea victorie consecutiva

stiinta municipal bacau lps roman handbal juniori 1 Stiinta Municipal Bacau a invins pe teren propriu formatia LPS Roman, cu 44-31, reusind totodata cea de-a zecea victorie consecutiva in seria A a Campionatului National de handbal juniori 1.

Vineri dupa-amiaza, Stiinta Municipal Bacau a intalnit pe teren propriu formatia  LPS Roman, in cea de-a 11-a etapa din seria A.

Dupa un inceput echilibrat de joc, in care oaspetii au condus in cateva randuri pe tabela, bacauanii au terminat prima repriza cu doua goluri avantaj, 17-15. De mentionat faptul ca antrenorul formatiei bacauane a incercat sa ruleze tot lotul, indiferent de scorul inregistrat pe tabela.

In repriza secunda, de la scorul 26-23, bacauanii accelereaza pe faza de atac, reusind sa marcheze 6 goluri consecutive. Romascanii nu au reusit sa mai echilibreze jocul, iar gazdele se impun detasat cu 44-31, practicand si un joc spectaculos.

“A fost un meci greu , care din fericire s-a terminat cu victoria noastra. Noi am intrat deja invingatori si asta s-a vazut in prima repriza, cand echipa adversa a reusit sa conduca pe tabela de marcaj. Ma bucur ca am putut sa ne revenim in repriza a doua si sa castigam la o diferenta mare de scor” ne-a declarat cel mai bun marcator al intalnirii, bacauanul Dragos Hantaru, autor a 14 goluri.

Bacauanii au un parcurs perfect pana acum in grupa de calificare, cu 10 victorii in 10 partide. Urmatorul meci pentru Stiinta Municipal Bacau va avea loc de abia pe 13 februarie, tot pe teren propriu, in compania formatiei LPS Piatra Neamt.

Stiinta Municipal Bacau: Vlad Rusu, Eugen Craciunescu, Mihai Rusu- Ioan Atanasoaei (4), Razvan Dragan (5), Ionut Broasca (8), Dragos Hantaru (14), Robert Cojocaru (2), Laurentiu Suciu, Stefan Cernat, Razvan Totir (4), Maxim Oancea (2), Razvan Dodita (1), Andrei Totoi (1), Alexandru Pintilie (1), Puscuta Razvan (2). Antrenor: Gabriel Armanu.

LPS Roman: Alin Ciofu, George Moldovanu, Claudiu Severin (4), Razvan Roca (4), Constantin Ursaru (4), Cosmin Lupu (2), Cosmin Ciobanu, Florin Calin, Alexandru Ailincai (2), Daniel Petrila, Georgel Costea (8), Andrei Bostan (1), Ionut Mihaes (6), Andrei Axinte.