Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal juniori 2: Minaur Baia Mare cucereste un nou titlu de campioana nationala! Vezi rezultatele, marcatorii si echipa Turneului Final

academia minaur baia mare handbal juniori 2 bacau 2015 Duminica, in ultima zi a Turneului Final la handbal juniori 2, au avut loc cele doua finale ale competitiei.

De la ora 10:00, s-a disputat finala mica intre CSS Galati si LPS Cluj. Cele doua formatii s-au intalnit si in faza grupelor, castig de cauza avand formatia din Cluj. In meciul de duminica, lucrurile au stat altfel, cu echipa din Galati ce a continuat jocul bun prestat ieri in compania bacauanilor.

Daca in semifinale galatenii au pierdut la limita, elevii antrenati de Florin Andronic au terminat turneul final cu o victorie care aduce implicit si medaliile de bronz. Galatenii au condus cu 6-1 in minutul 11, iar clujenii nu au mai putut intoarce soarta partidei. Ardelenii au redus diferenta la doar un singur gol, 16-17 in minutul 43, dar echipa moldoveana nu s-a pierdut cu firea si s-a impus la final cu 21-17.

A urmat apoi marea finala intre Stiinta Bacau si Academia Minaur Baia Mare, moldovenii reusind sa castige in grupa la 4 goluri diferenta. In finala, lucrurile au stat cu totul altfel, formatia baimareana dand o replica mult mai puternica. Oaspetii au condus cu 4-0 in minutul 5, bacauanii fiind apoi intr-o cursa de urmarire. Din nefericire, Dragos Hantaru s-a accidentat la incheietura mainii drepte, in minutul 4, iar lipsa interului stanga avea sa se vada pe parcursul intalnirii.

Totusi, bacauanii au reusit sa revina in prima repriza, avand un gol avantaj dupa primele 25 de minute de joc. Gazdele au condus cu 14-11 imediat de la reluare, dar lipsa unui lider de echipa care sa gestioneze ritmul jocului si-a spus cuvantul. A urmat o sumedenie de greseli ale bacauanilor, iar baimarenii nu au iertat, fiind echipa cu mai multe resurse, atat ca si banca de rezerve cat si la mental.

Scorul era egal in minutul 46, 23-23, dar baimarenii au marit ritmul pe final, conducand cu 27-23 in minutul 49. Bacauanii au redus diferenta la  doua goluri in ultimul minut de joc, iar Baia Mare se impune in finala cu 27-25.

Catalin Cabut a fost cel mai bun marcator al finalei, cu 9 reusite, fiind urmat de Ionut Broasca, cu 8 goluri.

Asadar, ardelenii se impun si in acest an la aceasta categorie de varsta, cucerind trofeul si anul trecut, dar cu o alta generatie de jucatori. A fost o finala castigata de o echipa in adevaratul sens al cuvantului, Minaur fiind si foarta bine motivata in fazele superioare ale competitiei.

De felicitat si formatia bacauana, care a avut un parcurs fara greseala pana in finala acestei editii a Campionatului National de handbal juniori 2.

Iata rezultatele si marcatorii din ultima zi a Turneului Final de handbal juniori 2, Bacau 2015: