Home » Handbal, National » Handbal Liga Nationala: Corona Brasov – HCM Baia Mare 29-28. Marinela Burghel marcheaza golul victoriei cu 13 secunde ramase din joc

corona brasov hcm baia mare handbal feminin Primul mare derby  la handbal feminin din acest sezon  a fost extrem de spectaculos, Corona Brasov invingand campioana HCM Baia Mare, golul victoriei fiind marcat de Marinela Burghel, cu 13 secunde ramase din joc.

Miercuri seara, 17.09.2014, s-a disputat la Brasov derby-ul etapei cu numarul 5, dintre vicecampioana sezonului trecut si campioana Romaniei la handbal feminin.

A fost un inceput de meci cu numeroase ocazii irosite, si pe fondul unor bune evolutii ale celor doi portari, Denisa Dedu si Barbara Arenhart, brazilianca fiind titulara in aceasta intalnire.

Baimarencele au condus cu 4-1, in minutul 9, iar distanta s-a marit la 10-5, in minutul 17 dar brasovencele s-au apropiat la 3 goluri si chiar la un gol in urma, 12-13, in minutul 27.

Dupa 13-15 la pauza, baimarencele incep mai bine si repriza secunda, reusind sa refaca diferenta de 5 goluri, 13-18, in minutul 33. Au urmat 7 minute fara gol pentru echipa baimareana, iar gazdele conduc pe tabela, pentru prima oara in acest meci, cu 19-18, in minutul 40.  Din acel moment, cele doua echipe au mers cap la cap, brasovencele reusind sa se distanteze la doua goluri cu 5 minute inainte de finalul partidei.

In ultimul minut de joc, Anastasia Lobach aduce egalarea pentru echipa baimareana, dar la atacul imediat urmator Marinela Burghel aduce din nou formatia gazda in avantaj. Oaspetele nu fructifica ultimul atac, iar partida se incheie cu victoria Coronei pe teren propriu, la fel ca si in sezonul trecut de campionat.

A fost un meci spectacol, cu multe rasturnari de situatii, un prim mare derby ce lasa o impresie placuta pentru cu handbal feminin de calitate, intr-un sezon solicitant, cu meciuri tur-retur si playoff.

Corona Brasov: Denisa Dedu, Ana Maria Mirca – Aurelia Bradeanu (6), Cristina Zamfir (6), Laura Chiper (5), Marinela Burghel (5), Daniela Ratiu (2), Camelia Hotea (2), Andreea Pricopi (1), Nicoleta Tudor (1), Oana Bondar (1), Elena Dinca, Adriana Tacalie, Oana Apetrei. Antrenor principal: Bogdan Burcea.

HCM Baia Mare:  Barbara Arenhart, Paula Ungureanu – Eliza Buceschi (8 goluri – 5 din 7 m.) Valentina Ardean Elisei (5), Elena Gjorgjevska (5), Luciana Marin (5), Anastasia Lobach (3), Camilla Herrem (1), Adriana Nechita (1), Gabriela Szucs, Liliya Artsiukhovich,  Bianca Tiron,  Laura Oltean, Timea Tatar,  Ekaterina Davydenko,  Ksenia Makeeva. Antrenor principal: Costica Buceschi.