Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal masculin -Cupa Romaniei: Stiinta M.D. Bacau – Dinamo Bucuresti 37-27

Handbal masculin -Cupa Romaniei: Stiinta M.D. Bacau – Dinamo Bucuresti 37-27

stiinta municipal dedeman bacau In primul sfert de finala din Cupa Romaniei la handbal masculin, s-au intalnit Stiinta Municipal Dedeman Bacau si Dinamo Bucuresti, locul 3, respectiv 5 in campionat, victoria revenind bacauanilor, la 10 goluri diferenta.

Stiinta M.D. Bacau si Dinamo Bucuresti au disputat, joi de la ora 14.00, primul sfert de finala din aceasta editie a Cupei Romaniei, in Sala Olimpia din Ploiesti.

Dinamo a inceput mai bine partida, avand si 4 goluri avantaj pe tabela. Bacauanii si-au intrat in ritm spre sfarsitul primei reprize, au egalat la 13 in minutul 23, apoi au terminat repriza in forta, cu 4 goluri avantaj la pauza, 19-15. Apararea bacauana a functionat mai bine la inceputul reprizei secunde, iar Stiinta s-a distantat la 7 goluri in minutul 35, Cristian Ghita si Vladimir Rusia marcand fiecare cate doua goluri. Dinamovistii nu au raspuns in faza ofensiva iar bacauanii s-au distantat si la 14 goluri diferenta, 35-21. Elevii lui Eliodor Voica nu au mai fortat spre finalul partidei, dar Stiinta se califica detasat in semifinale, reusind victoria la 10 goluri diferenta, 37-27. Florin Nicolae, de la Dinamo Bucuresti, a fost cel mai bun marcator al jocului, cu 8 reusite, iar Cristian Ghita si Martin Johannson au inscris fiecare cate 6 goluri pentru formatia bacauana.

In semifinale, Stiinta Municipal Dedeman Bacau va intalni formatia CSM Bucuresti care a invins Steaua, cu 31-28, in cel de-al doilea sfert de finala din Cupa Romaniei.