Home » Bacau, Handbal, National » Handbal masculin Divizia A: Stiinta M.D. II Bacau – CSU Galati 28-23

Handbal masculin Divizia A: Stiinta M.D. II Bacau – CSU Galati 28-23

Stiinta Bacau - CSU Galati Stiinta Bacau isi continua parcursul fara greseala in acest sezon, elevii antrenati de Bogdan Voica reusind miercuri seara victoria in fata formatiei CSU Galati, in primul joc al etapei a-VIII-a la handbal masculin Divizia A, Seria A.

Jocul a inceput echilibrat, cele doua echipe marcand mai mult din atacuri pozitionale. Gazdele se desprind la 4 goluri in minutul 17, dar oaspetii reduc diferenta la doar 2 goluri in minutul 23, 10-8. Spre finalul primei reprize bacauanii sunt mai conmcentrati la finalizare avand un avantaj de 5 goluri dupa primele 30 de minute de joc, 15-10.

In repriza secunda, bacauanii si-au pastrat diferenta de 5 goluri castigand partida cu scorul de 28-23, un joc bun facut de oaspeti care s-au tinut aproape de echipa gazda.

Anatoli Bulov a fost principalul marcator de la gazde cu 8 reusite, in timp ce de la oaspeti, Bogdan Bursuc a fost cel mai prolific marcator, cu 5 goluri. De remarcat inca o prestatie buna a lui Stefan Grigoras, portarul Stiintei avand 12 parade, printre acre si doua interventii d ela 7 metri.

Stiinta Municipal II Dedeman bifeaza cea de-a opta victorie din 8 jocuri, urmatorul test pentru bacauani fiind tot pe teren propriu, miercuri-13 noiembrie, in compania formatiei Politehnica Miroslava Iasi.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Grigoras Stefan, Erhan Valeriu – Moisa Bogdan, Bujor Mihai (3 goluri), Bobeica Daniel, Vartic Victor (3), Tarata Alexandru (4), Sipos Adrian, Bulov Anatoli (8), Carali Vladimir (5), Butnaru Radu, Cotinghiu Mihai, Rata Bogdan (1), Beleaev Maxim, Zacaciurin Roman (4), Lita Adrian. Antrenor: Bogdan Voica

CSU Galati: Varlan Radu, Andronic Florin, Sora Cristian – Ionel Stefan (1 gol), Dospinescu Marius (1), Bahnareanu Alin (3), Ghenghea Alexandru (1), Campanu Traian,  Dorneanu Catalin (2), Grigore Andrei, Lapusneanu Paul (3), Anita Alexandru, Secara Victyor, Marsiu Marcel (4), Visan Ionut (3), Bursuc Bogdan (5). Antrenor: Mihai Pantea.