Home » Handbal, National » Handbal Masculin – Preliminariile C.M. Qatar 2015: Romania-Slovacia 32-24

Handbal Masculin – Preliminariile C.M. Qatar 2015: Romania-Slovacia 32-24

Romania-Slovacia 32-24 Nationala Romaniei la handbal masculin a invins in aceasta seara selectionata similara a Slovaciei, principala contracandidata la locul 1 in grupa 2 preliminara, tricolorii reusind victoria in partida disputata la sala Dinamo, cu scorul de 32-24 (14-10).

Dupa un inceput ezitant de joc, 1-1 in minutul 5, elevii antrenati de Eliodor Voica au trecut la conducere, 6-4 (min.15), 10-7 (min.25) avand un avantaj de 4 goluri dupa primele 30 de minute ale partidei.

In repriza secunda, avantajul a crescut la 20-13, dar slovacii nu au renuntat la joc, reusind sa se apropie la doar doua goluri, 20-18 in minutul 39, in special datorita aruncarilor reusite de la 9 metri. Desi oaspetii au continuat sa se apare avansat, Romania a trecut peste acel moment dificil al jocului, tricolorii facand spectacol spre finalul intalnirii, reusind o victorie la 8 goluri diferenta, 32-24.

De remarcat si aportul celor doi portari, Popescu, timp de 40 de minute si apoi Irimus, care au avut interventii inspirate la atacurile oaspetilor.

Andrei Mihalcea a fost cel mai prolific marcator al Romaniei cu 8 reusite  urmat de Alexandru Simicu, cu 6 goluri, in timp ce de la oaspeti Patrik Hruscak a marcat de 7 ori.

Cu aceasta victorie, Romania trece pe primul loc in Grupa 2, cu 4 puncte in doua jocuri disputate, urmatoprul joc urmand sa se desfasoare la inceput de an 2014, pe 2 ianuarie, cand tricolorii vor intalni Cipru pe teren propriu.

Romania: Catalin Popescu, Ionut Irimus – Elemer Talas (4 goluri), Florin Acatrinei (2), Mihai Asoltanei (4), Ionut Ramba, Andrei Mihalcea (8), Flavius Cimpan (1), Alexandru Simicu (6), Cristian Ghita (3), Dragos Iancu, Cristian Fenici, Gabriel Florea (1), Ionut Rotaru (2), Albert Cristescu, Ciprian Sandru (1). Antrenor principal: Eliodor Vocia; Antrenor secund: Sebastian Bota.

Etichete:, , , , , , , , , ,