Home » Handbal, International » Handbal masculin: Romania-Spania 29-30 (13-14). Tricolorii au terminat pe locul 8 la Campionatul Mondial Under 21 din Brazilia

Romania handbal masculin under 21 CM Brazilia Sambata, tricolorii au intalnit Spania in jocul de clasament pentru locurile 7-8, ibericii castigand la limta partida cu scorul de 30-29.

Cele doua formatii s-au intalnit si in ultimul meci din faza grupelor, castig de cauza avand formatia spaniola cu scorul de 23-18.

Elevii antrenati de Ovidiu Mihaila au inceput bine partida pentru locurile de clasament 7-8, au condus cu 8-6 in minutul 12, dar Spania a solicitat timeout, preluand apoi conducerea. Dupa primele 30 de minute de joc, scorul era 14-13 pentru Spania, o prima repriza cu multe greseli si datorita oboselii acumulate la acest turneu final.

Tricolorii au avut un start de repriza secunda mai modest, cu doar un gol marcat si 4 primite in primele 5 minute de joc. Spaniolii au condus in majoritatea timpului din repriza secunda, dar tricolorii nu renunta la lupta si revin pe final de meci, In minutul 59, la scorul de 30-28, spaniolii raman in 5 jucatori de camp, iar la faza imediat urmatoare Romania inscrie dupa o actiune spectaculoasa, o aeriana finalizata de Nicusor Negru, apropiindu-se la doar un gol de iberici. A urmat un timeout si apoi o tragere de timp a ibericilor, timp de 42 de secunde fara sa atace poarta adversa, arbitrii fluierand joc pasiv chiar la expirarea celor 60 de minute de joc.

Dan Racotea a fost cel mai prolific marcator pentru tricolori, cu 10 reusite, fiind urmat de Adrian Rotaru cu 7 goluri inscrise.

Asadar, o infrangere la limita a tricolorilor in acest ultim meci, iar Romania incheie pe locul 8 Campionatul Mondial de handbal masculin under 21 desfasurat in Brazilia.

Spania-Romania   30-29 (14-13)

Romania: Alexandru Bucataru, Ciprian Bobeica – Roland Thalmaier, Ionut Nistor Ionita (5 goluri), Nicolae Ungureanu, Dan Racotea (10), Mihai Militaru, Petru Stroe, Adrian Rotaru (7), Vlad Sincelean (1), Andrei Voinea, Ramon Somlea, Andras Szasz, Nicusor Negru (5), Gabriel Burlacu, Bogdan Manescu (1). Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.

Evolutia scorului – min 5: 3-3, min. 10: 5-7, min. 15: 8-8, min. 20: 11-9, min. 25: 12-10, min. 30: 14-13, min. 35: 18-14, min, min. 40: 22-17, min. 45: 23-21, min. 50: 26-23, min. 55: 29-26, min. 60: 30-29.