Home » Handbal, Locale, National » Handbal masculin: Stiinta MD Bacau – HCM Minaur Baia Mare 33-21

Handbal masculin: Stiinta MD Bacau – HCM Minaur Baia Mare 33-21

stiinta md bacau-hcm minaur baia mare Dupa infrangerea suferita pe terenul campioanei, Stiinta Bacau a invins  formatia HCM Baia Mare la 12 goluri diferenta, pe teren propriu, in cadrul etapei a-XV-a a Ligii Nationale de handbal masculin.

Duminica, la primul joc disputat pe teren propriu in 2014, Stiinta a intalnit HCM Baia Mare, formatie ce a reusit sa castige in fata bacauanilor in partida tur, cu scorul de 21-19. Dupa un inceput echilibrat de joc, 4-4 in minutul 8, gazdele s-au distantat la conducere, in special datorita unei bune aparari coroborata cu evolutie inspirata in poarta a lui Stefan Grigoras. Cu 6 goluri avantaj la pauza (16-10), bacauanii si-au marit avantajul marcand 7 goluri si primind doar doua in primele 11 minute ale reprizei secunde. Finalul a fost linistitor pentru bacauani, care se impun la 12 goluri diferenta, 33-21. Marius Bondar a fost principalul marcator pentru gazde, cu 7 reusite urmat de Ionut Rotaru si Ionut Ramba, ambii cu 6 goluri marcate, in timp ce de la oaspeti, interul stanga Viorel Fotache a fost principalul marcator, cu 7 goluri.

In urmatoarea etapa, bacauanii intalnesc in deplasare HC Odorhei, echipa ce a pierdut in aceasta etapa cu 25-30, in fata campioanei HCM Constanta, in timp ce baimarenii intalnesc, tot in deplasare formatia Potaissa Turda.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Grigoras, Tamas – Bondar (7), Rotaru (6), Ramba (6), Ghita (3), Da Silva (3), Rusia (2), Paunica (2), Johannson (2), Celestin (1), Tarita (1), Fenici, Iancu, Cotinghiu. Antrenor: Eliodor Voica.