Home » Handbal, International, National » Handbal masculin: Suedia-Romania 27-21. Tricolorii au pierdut calificarea la Mondialul din Qatar

romania suedia handdbal masculin Dupa ce a pierdut cu 24-25 pe teren propriu, Romania a fost invinsa si in Suedia cu scorul de 27-21 si nu va fi prezenta la Mondialul de handbal masculin din Qatar 2015.

Tricolorii au avut un inceput greoi de meci, cu doar 3 goluri marcate si 11 primite in 18 minute de joc. Suedezii si-au facut bine tema dupa meciul tur, avand o aparare avansata la atacurile romanilor. Mihai Popescu nu a mai reusit sa faca o prima repriza la fel de buna ca in meciul tur si suedezii au terminat prima repriza cu 8 goluri avantaj, 15-7. A doua repriza a fost si mai dubioasa ca desfasurare, Romania marcand 5 goluri si primind doar 3 in 15 minute scurse in partea a doua a jocului.

Jucatorii antrenati de Christian Gaudin s-au apropiat pana la 4 goluri, dar suedezii isi revin in ofensiva si au un sfarsit linistit de joc, reusind victoria in retur cu 27-21.

Asadar, Romania pierde dubla mansa cu Suedia (52-45 scor la general) si implicit si calificarea la Mondiale. De mentionat ca nationala de handbal masculin a pierdut si in dubla mansa cu Finlanda pentru  grupele de calificarea la Europene, in mandatul lui Eliodor Voica.

Romania: Mihai Catalin Popescu, Ionut Ciobanu – Florin Acatrinei, Mihai Asoltanei, Andrei Mihalcea, Ionut Ramba, Valentin Ghionea (7 goluri), Marius Sadoveac (4), Dragos Iancu, Cristian Fenici (3), Ionut Rotaru, Alexandru Csepreghi (4), Albert Cristescu (1), George Buricea, Bogdan Criciotoiu, Sandru Ciprian (2). Antrenori: Christian Gaudin si Rares Fortuneanu;