Home » Handbal, National » HCM Baia Mare – HC Dunarea Braila 26-22 (14-12). Un meci în care s-au evidențiat portarii celor 2 echipe

12650903_1058725897534317_1516456570535219142_nHCM Baia Mare a ieșit victorioasă în duelul din cadrul Ligii Naționale cu Dunărea Brăila, însă a avut de muncă pentru a obține cele 3 puncte. A fost un meci în care diferența maximă de scor s-a conturat în ultimele 10 minute, un meci cu multe parade ale portarilor de la cele doua echipe, dar și cu multe greșeli în atac.

Debutul meciului i-a aparținut echipei gazdă, însa în scurt timp Dunărea Brăila a reușit să egaleze și chiar să preia conducerea. Până în minutul 21, când s-a înregistrat pentru prima dată o diferență de 2 goluri, cele 2 echipe au mers cap la cap, alternând la conducere. La jumătatea reprizei,  Dunărea Brăila a pierdut o jucătoare importantă, Aneta Pîrvuț Udriștoiu accidentându-se la gleznă.  Cu toata opoziția portarului Lăcrămioara Stan, care a avut o serie de parade frumoase, Baia Mare a reușit să stabilească la pauză scorul  14-12.

În repriza secundă lipsa Anetei Pîrvuț Udriștoiu s-a resimțit în atacul Brăilei, jucătoarele băimărene reușind să se distanțeze și la 4-5 goluri.   Ambele echipe au continuat seria greșelilor neforțate, ajungându-se la aproape 6 minute în care nu s-a înscris.  La numărul mic de goluri din repriza secundă au contribuit si cei 2 portari, Lăcrămioara Stan și Ionica Munteanu, cele două remarcându-se print-un număr mare de parade, inclusiv din situații unu la unu. Dunărea Brăila a reușit să se apropie la un gol la mijlocul reprizei secunde, însă pentru puțin timp, echipa gazdă reușind să restabilească diferența de 4 goluri. HCM Baia Mare a reușit să se impună  cu 26-22,  după un meci mai disputat decât arată scorul.