Home » Handbal, National » HCM Baia Mare – HCM Roman 23-21! Baimarencele cuceresc Cupa Romaniei pentru a doua oara consecutiv

hcm baia mare HCM Baia Mare s-a impus in fata formatiei HCM Roman in finala Cupei Romaniei la handbal feminin, baimarencele fiind la cel de-al doilea succes consecutiv in aceasta competitie.

Partida a avut un inceput atipic, cu doar 5 goluri marcate in 15 minute de joc, toate inscrise de formatia baimareana. Romascancele au marcat primul gol in minutul 16 si datorita prestatiei foarte bune in poarta a Paulei Ungureanu.

Apoi, ritmul a inceput sa devina putin mai alert, moldovencele apropiindu-se la doar doua goluri, 10-8. De remarcat darurirea romascancelor in aparare, acestea neprimind gol in doar 3 jucatoare de camp. Dupa primele 30 de minute de joc, HCM Baia Mare avea un avantaj de 3 goluri pe tabela, 11-8.

Desi au fost conduse in reprizaa doua si la 5 goluri diferenta, 17-12 in minutul 45 si 20-15 in minutul 50, romascancele s-au apropiat in ultimele minute de joc. Baimarencele si-au pastrat calmul spre final si reusesc victoria la doua goluri diferenta, 23-21, reusind astfel sa castige trofeul pentru a doua oara consecutiv, in timp ce  HCM Roman  reuseste cea mai buna performanta din istoria clubului. De mentionat jocul tensionat din finala, cu 18 eliminari acordate de arbitrii  Constantin Din si Sorin Dinu.

In finala mica, Corona Brasov s-a impus categoric in fata formatiei SCM Craiova, cu scorul de 34-24 (18-10).