Home » Handbal, National » HCM ROMAN CORONA BRAȘOV 24-27 (12-14). Corona Brașov confirmă forma ascendentă în care se află

dsc_0274    Corona Brașov a reușit încă o victorie în fața echipei din Roman, în a treia partidă disputată între cele două formații în curs de două săptămâni. O victorie importantă, care în acest moment duce echipa Brașovului pe podiumul Ligii Naționale, cu 29 de puncte.

Irina Glibko a marcat primul gol al meciului în minutul 1, însă egalitatea a fost restabilită imediat  de Brașov, prima parte a reprizei stând sub semnul echilibrului. Pentru o scurtă perioadă, Brașovul a avut câteva momente de cădere, Romanul preluând conducerea la 2 goluri în minutul 19, scor 11-9, scor menținut aproape 5 minute. Introducerea în poartă a Anei Maria Olariu a  adus un plus echipei brașovene, care la pauză și-a asigurat un avantaj de 2 goluri.

Romanul a început repriza a doua cu Tereza Tamaș Pîslaru în poarta,  paradele acesteia ajutând mult echipa să revină în joc,  reușind egalarea în minutul 37.   Însă Brașovul a trecut din nou la conducere în minutul 43, menținând o diferență de 3-4 goluri până la finalul meciului. În minutul 55 a apărut o situație mai puțin obișnuită, jocul desfășurându-se 5 contra 6 pe fondul unei duble eliminări la Corona Brașov,concomitent cu încă una la HCM Roman.

În aeastă nouă confruntare dintre Corona Brașov și HCM Roman s-au evidențiat cei 2 portari – Ana Maria Mîrcă Olariu si Tereza Tamaș Pîslaru, care au avut un număr mare de parade, inclusiv în situații 1 la 1. Carmen Cartaș, Cristina Zamfir și Laura Chiper au fost principalele marcatoare ale echipei din Brașov, în timp  ce la HCM Roman principala marcatoare rămâne Iryna Glibko, fiind urmată de Ana Maria Iuganu si Jasna Toskovic.

Ambele formații au avut câte o absență importantă, din cauza accidentărilor, Cynthia Tomescu la Roman și Mihaela Briscan la Brașov, care va absenta o perioadă mai lungă.