Home » Bacau, Locale, National, Volei » In grafic! Stiinta Bacau – CSU Medicina Tg Mures 3-0

In grafic! Stiinta Bacau – CSU Medicina Tg Mures 3-0

stiinta bacau medicina tg mures volei feminin playoff Stiinta Bacau si Medicina Tg Mures au disputat primul joc din faza a-II-a playoff, victoria revenind formatiei bacauane, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-17, 25-14).

Vineri seara, bacauancele au debutat in faza playoff, pe propriul teren, in compania formatiei Medicina Targu Mures.

Stiinta si-a respectat statutul de favorita si dupa un inceput echilibrat, 9-9, gazdele s-au distantat la 7 puncte diferenta, 19-12. Oaspetele nu mai pot recupera deficitul si bacauancele se impun in primul set cu 25-16.

Formatia din Targu Mures a inceput mai bine setul secund, 4-0, 6-3, dar bacauancele echilibreaza actul si egaleaza la 10, 13 si 17. Apoi, a urmat desprinderea si castigarea setului, 8 puncte consecutive reusite pe serviciul Sabinei Miclea Grigoruta, titulara pe postul de ridicator.

Setul 3 a fost echilibrat pana la 4-4, apoi bacauancele s-au desprins deicisv, terminand setul si meciul cu 25-14. O victorie asteptata si categorica reusitele de elevele antrenate de Florin Grapa, cu un joc consistent mai ales la blocaj si atac.

Maine va avea loc, tot de la ora 17.00 si tot la sala Sporturilor Bacau, cel de-al doilea joc al semifinalei dintre campioana Romaniei si CSU Medicina CSS Targu Mures.