Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Inca un trofeu pierdut pentru bacauani in Supercupa Romaniei: HCM Constanta-Stiinta M.D. Bacau 24-21 (13-11)

supercupa romaniei hcm constanta stiinta bacau 24-21 Stiinta Municipal Dedeman Bacau si HCM Constanta s-au intalnit marti, la Brasov, in Supercupa Romaniei la handbal masculin, constantenii reusind sa castige pe teren inca un trofeu in fata echipei bacauane.

Desi cu numeroase schimbari fata de sezonul trecut, HCM Constanta a aratat, inca o data, aceeasi echipa mobilizata exemplar in fata bacauanilor.

Constantenii au condus inca de la inceputul partidei, bacauanii au egalat de cateva ori, dar campioana nationala a mers la cabine cu doua goluri avantaj, 13-11.

Bacauanii, cu o alta formula in repriza secunda, au continuat seria erorilor nefortate facute in prima repriza, avand si o perioada neagra de joc, de 10 minute fara gol marcat. De cealalta parte, ambitia constantenilor si-a spus inca o data cuvantul, iar HCM are un final de meci linistit, partida fiind incheidata cu doar 3 goluri diferenta, 24-21.

Astfel, HCM Constanta se impune inca o data in fata bacauanilor, parca un deja-vu trist al sezoanelor trecute.

Totusi, lucrurile se pot complica in ceea ce priveste castigatoarea Supercupei, managerul Stiinei M.D. Bacau, Puiu Ciobanu, inaintand la pauza meciului o contestatie asupra dreptului de joc al lui Mladen Rakcevic.

Stiinta M.D. Bacau: Tamas, Grigoras, Valeriu Erhan – Iancu (1), Rotaru (2), Bondar (2),Vartic (5), Celestin (2), Pinnonen (1), Tarata (1), Paunica (1), Joahnnson (2), Campan (3), Tokic (2). Antrenor principal: Mateo Garralda.

HCM Constanta: Stanescu – Toma (8 goluri),  Rakcevic (2), Buricea, Stavrositu (3), Sadoveac (7), Vujadinovic (1), Cutura(1), Somlea (2), Adzic, Baican. Antrenor principal: Zvonko Sundovski.