Home » Handbal, National » Incrancenare pentru un punct: HCM Roman – Corona Brasov 22-22 (13-12)

Incrancenare pentru un punct: HCM Roman – Corona Brasov 22-22 (13-12)

hcm roman corona brasov HCM Roman si Corona Brasov au terminat la egalitate ultimul joc din cadrul etapei a-VI-a intr-un meci tensionat, cu multe evenimente.

Romascancele au intalnit, luni seara, Corona Brasov, echipa ce a castigat toate cele 5 partide disputate anterior in acest sezon. Gazdele s-au distantat pentru prima data la doua goluri, 5-3 in minutul 9, avand cea mai mare diferenta de 4 goluri, 13-9 in minutul 25. In ultimele 5 minute gazdele nu au mai marcat, iar oaspetele pleaca la cabine cu doar un gol in urma, 13-12.

A urmat o a doua repriza crancena, cu doar 6 goluri marcate in 16 minute de joc, doar doua reusite pentru gazde si 4 goluri pentru oaspete, care trec in avantaj cu 17-15 si 18-16. Ultimele 5 minute au fost foarte tensionate, brasovencele au condus cu 22-20 in minutul 57, fiind egalate un minut mai tarziu de gazde, 22-22. La acest scor Tymoshenkova apara o aruncare de la 7 metri, gazdele lungesc ultimul atac, dar fara gol marcat, iar meciul se termina cu cate un punct pentru fiecare echipa. De mentionat si maniera de arbitraj a cuplului Belean/Calina, cei doi complicand jocul cu decizii controversate.

Iasna Toscovic a fost principala marcatoare pentru gazde, cu 9 reusite, in timp ce echipa oaspete s-a remarcat cu numarul mare de jucatoare ce au punctat pe tabela, 10 la numar.

HCM Roman: Paula Visan, ViktoriyaTymoshenkova Andreea Polocoser – Ana Maria Horobet (3 goluri), Lacramioara Cilici, Diana Drutu, Ana Maria Iuganu (2), Mirela Vilcu, Oana Chitacu, Loredana Vartic, Daniela Crap, Daniela Babeanu (5), Carmen Stoleru (2), Raluca Agrigoroaei (1), Iasna Toscovic (9), Gabriela Mihalschi. Antrenor principal: Florentin Pera; Antrenor secund: Viorel Lazar.

ASC Corona 2010 Brasov: Ana Maria Mirca Olariu, Denisa Dedu – Nicoleta Dinca (2), Oana Bondar (1), Laura Chiper (1), Aurelia Bradeanu (2), Marinela Neagu,  Nicoleta Tacalie (3), Camelia Hotea (1), Oana Apetrei (1), Daniela Ratiu, Nicoleta Tudor (4), Dana Andreea Pricopi (4), Cristina Zamfir (3). Antrenor principal: Bogdan Burcea; Antrenor secund: Dumitru Berbece.