Home » International, Tenis » Indian Wells: Simona Halep trece de Safarova dupa aproape 2 ore de joc

Indian Wells: Simona Halep trece de Safarova dupa aproape 2 ore de joc

simona halep indian wells Simona Halep a avut un meci dificil duminica, in fata cehoaicei Lucie Safarova,  romanca reusind sa se impuna in 3 seturi, cu 6-4 in decisiv, dupa 1 ora si 57 de minute de joc.

Romanca a inceput mai bine jocul reusind sa se impuna in primul set cu 6-2. Safarova, numarul 28 mondial, nu a cedat lupta si a egalat la seturi, reusind singurul break din actul secund.

Setul decisiv avea sa fie unul spectaculos, cu 5 breakuri realizate. Romanca a pierdut 2 ghemuri pe propriul serviciu, dar a realizat 3 break-uri, in special datorita unui retur precis ce a pus-o in dificultate pe cehoaica. Ceoaica a condus cu 4-3 si a avut minge de 5-3 dar Simona a demonstrat de ce este numarul 7 mondial, reusind 9 puncte la rand. Dupa 1 ora si 57 de minute de joc, Safarova se recunoaste invinsa , romanca reusind victoria cu 6-4 in decisiv.

In optimile de finala de la Indian Wells, Simona Halep o va intalni pe Eugenie Bouchard (numarul 19 mondial), canadianca de doar 20 de ani, reusind sa treaca in turul 3, de Sara Errani, cu un dublu 6-3.