Home » Baschet, International » J.O. Baschet masculin: Meci superb la Rio! Argentina invinge Brazilia dupa doua reprize de prelungiri

argentina brazilia baschet masculin rio 2016 Meci “thriller” in etapa a-IV-a a grupei B, Argentina reusind sa invinga tara organizatoare a Jocurilor Olimpice dupa doua reprize de prelungiri.

Marile rivale sud-americane s-au intalnit in cea de-a 4 etapa a grupei B pe Carioca Arena 1. Argentina a inceput mai bine meciul, conducand cu 28-19 dupa primul sfert. A urmat un sfert secund dezastruos pentru argentinieni, adjudecat de brazilieni cu 33-16.

Desi a fost condusa la 10 puncte, cu 5 minute ramase din sfertul 3, Argentina revine rapid in joc, preluand conducerea cu 64-63. Finalul de sfert apartine Braziliei, care incheie actul la 5 puncte in fata, 72-67.

Tara organizatoare a Jocurilor Olimpice a dominat aproape tot sfertul 4, insa Argentina avea sa revina spectaculos pe final de meci. Cu 3 minute si jumatate ramase de joc, Brazilia avea 8 puncte avantaj, 83-75. Avantajul s-a micsorat si gazdele aveau doar 3 puncte in fata, cand mai erau doar 21 de secunde din timpul regulamentar.. Manu Ginobili incearca o aruncare de 3 puncte, dar nereusita, insa Facundo Campazzo recupereaza si Andres Nocioni reuseste cosul egalizator cu 3 secunde ramase de joc. Nu s-a mai intamplat nimic si partida trebuia decisa in prelungiri.

Si dupa o repriza de 5 minute cele doua echipe au ramas la egalitate, fiind nevoie de inca o repriza. Argentinienii au inceput in forta a doua repriza de prelungire si castiga partida cu 111-107.

A fost un meci extrem de spectaculos, in care s-au remarcat argentienii Luis Scola (14 puncte si 10 recuperari), Facundo Campazzo (33 de puncte, 11 pase decisive si 4 recuperari), si Andres Nocioni (37 de puncte si 11 recuperari). Cele doua echipe sud-americane sunt calificate in sferturile de finala, singura dilema fiind locul ocupat in clasamentul final al grupei.