Home » Handbal, International » J.O. Rio 2016 – Handbal feminin: Brazilia invinge campioana mondiala in meciul de deschidere. Brazilia-Norvegia 31-28 (17-16)

logo Jocurile Olimpice Rio 2016 Tara organizatoare a inceput cu dreptul Olimpiada, invingand campioana mondiala en-titre in primul meci al grupei A.

Competitia feminina de handbal s-a deschis in mare stil, cu meciul dintre ultimele doua campioana mondiale, Brazilia (2013) si Norvegia (2015).

Gazdele au inceput mai bine jocul, conducand cu 11-6 in minutul 19, profitand si de forma buna a portarului Barbara Arenhart si a coordonatoarei de joc Ana Paula Belo (Rodrigues).

Campioana mondiala in exercitiu a dat semne de revenire, iar la pauza avantajul gazdelor era doar de un gol, 17-16.

In minutul 37, scorul era egal 18-18, dar brazilencele si-au revenit rapid, practicand un joc net superior.  Cu o mai buna aparare si cu mai multe solutii pe faza ofensiva, tara gazda s-a distantat la 6 goluri in minutul 50, 27-21. Norvegiencele au mai redus din diferenta, dar Brazilia se impune meritat in primul meci al grupei, cu 31-28.

Ana Paula Belo si Nora Mork au marcat fiecare cate 12 goluri, cu mentiunea ca norvegianca a avut procentaj maxim la aruncari, 12/12.

Din aceasta grupa face parte si Romania, fetele noastre debutand in aceasta noapte la Olimpiada, adversara fiind Angola. Partida va fi transmisa in direct pe TVR 1 cu incepere de la ora 01.50.

Brazilia – Norvegia   31-28 (17-16)

BRAZILIA:  BELO Ana Paula (12 goluri), FACHINELLO Deonise (5), TALESKA Eduarda (4), PIEDADE Daniela (3), FRANCA DA SILVA Fernanda (3), MARTINEZ Alexandra (2), QUINTINO Jessica (2).

NORVEGIA: MORK Nora (12 goluri), LOKE Heidi (6), OFTEDAL Stine Bredal (3),  KOREN Linn-Kristin Riegelhuth (2), HERREM Camilla (2), ARNTZEN Emilie Hegh (1), KRISTIANSEN Veronica (1), KURTOVIC Amanda (1).