Home » Handbal, National » J.O. Rio 2016: Romania pierde la un gol meciul cu Norvegia, pastrand doar sanse teoretice de calificare

romania norvegia handbal feminin             Romania a pierdut ultimul meci din grupa in compania Norvegiei – campioana olimpica en-titre.  Un meci cat o finala, avand in vedere ca accederea in sferturile competitiei depindea de un egal sau o victorie in acest meci, pierdut in cele din urma la un singur gol, scor  27-28. Mai exista o speranta de calificare, in conditiile in care Angola ar castiga meciul cu Spania, insa e greu de crezut ca Spania va pierde acest meci.

Prima repriza s-a desfasurat sub semnul echilibrului, nici o echipa nereusind sa se distanteze la mai mult de 2 goluri. Au fost momente bune din partea ambelor echipe, dar si greseli nefortate, presiunea momentului spunandu-si cuvantul. S-a incercat jocul scoaterea portarului la om in minus, insa greselile din atac au facut ca norvegiencele sa inscrie f repede 2 goluri cu poarta goala de la jumatatea terenului. Cu o viteza buna de pasare, jucatoarele Norvegiei au reusit de multe ori sa depaseasca de multe ori apararea Romaniei, insa portarii au avut din nou evolutii bune, ce au dat incredere echipei, reusind astfel sa revina la un gol in finalul reprizei, incheiat 13-14.

Romania a inceput repriza secunda in inferioritate, avand cateva minute grele in care echipa Norvegiei s-a distantat la 4 goluri. Din pacate acest ecart a cantarit greu in economia meciului, romancele alergand in permanenta dupa egalare. Un egal care a fost atat de aproape…insa nu suficient. In repriza secunda atacul handbalistelor noastre si-a diminuat eficacitatea, incercandu-se foarte mult jocul central, unde apararea norvegiana e greu de trecut. S-a incercat si jocul cu 2 pivoti, spre finalul meciului, insa echipa Norvegiei a stabilit scorul final 27-28.

Din pacate, inceputul mai greu de la acest turneu olimpic a cantarit decisiv in economia grupei. Ramane doar sa speram la o victorie a Angolei contra Spaniei.

Updade: Spania s-a impus in fata Angolei, cu 26-22, iar Romania nu se califica in sferturile de finala.

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (11), Aurelia Bradeanu, Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (1), Oana Manea (2), Camelia Hotea (1), Florina Chintoan (3), Patricia Vizitiu, Laura Chiper (3). Antrenori: Thomas Ryde si Costica Buceschi.