Home » Handbal, International » J.O. Rio 2016: Rusia cucereste aurul olimpic la handbal feminin

J.O. Rio 2016: Rusia cucereste aurul olimpic la handbal feminin

rusia Rusia s-a impus in finala, in fata Frantei, si cucereste aurul olimpic sub comanda lui Trefilov.

Sambata seara, Rusia si Franta s-au intalnit in finala olimpica la handbal feminin. Cele doua echipe s-au intalnit si in faza grupelor, victoria revenind Rusiei, la limita, cu 26-25.

A fost un inceput greoi de finala, cu doar 3 goluri marcate in primele 7 minute (2-1 pentru Rusia). Franta a egalat la 3, dar rusoaicele au trecut din nou la conducere, avand 3 goluri avantaj dupa 30 de minute de joc, 10-7.

Repriza secunda a fost mai spectaculoasa, cu mai multe goluri marcate. Rusoaicele si-au pastrat avansul de 3 goluri in minutul 41, 14-11, insa frantuzoaicele au revenit spectaculos, egaland la 14 in minutul 46. Finalul de meci a apartinut Rusiei, trupa lui Trefilov castigand finala cu 22-19.

A triumfat handbalul clasic, Rusia avand un joc complet, bine organizat in aparare si atac.

Dupa cele 4 medalii de aur obtinute la campionatele mondiale (2001, 2005, 2007, 2009), Evgenii Trefilov cucereste si aurul olimpic, singurul titlu care ii lipseste cu nationala Rusiei fiind cel continental.

Podiumul a fost completat de Norvegia, care s-a impus de o maniera categorica in meciul contand pentru medaliile de bronz, trecand de Olanda cu 36-26 (19-13).

Franta – Rusia   19-22 (7-10)

Franta: PINEAU Allison (5), DEMBELE Siraba (5), LANDRE Laurisa (2), PROUVENSIER Marie (2), NZE-MINKO Estelle (2), LACRABERE Alexandra (2), NIOMBLA Gnonsiane (1), . Antrenor: KRUMBHOLZ Olivier.

Rusia: VYAKHIREVA Anna (5), KUZNETSOVA Polina (4), DMITRIEVA Daria (4), AKOPIAN Olga (2), BOBROVNIKOVA Vladlena (2), ILINA Ekaterina (2), SEN Anna (1),  SUDAKOVA Marina (1), BLIZNOVA Irina (1). Antrenor: TREFILOV Evgenii.