Home » Alte sporturi, International » J.O. Rio 2016 – Tenis de masa: Ovidiu Ionescu, victorie cu 4-1 in turul 2

J.O. Rio 2016 – Tenis de masa: Ovidiu Ionescu, victorie cu 4-1 in turul 2

tenis de masa Campionul national al Romaniei a trecut in turul 2, la Jocurile Olimpice de la Rio, de austriacul Robert Gardos, in 41 de minute de joc.

Daca pe hartie, austriacul era favorit, pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. Ionescu a jucat cu o ambitie extraordinara, dand o replica foarte puternica tenismenului austriac. Romanul a condus cu 1-0 si 2-1 la seturi, dar Gardos a avut 4 mingi de set in actul 4. Totusi, buzoianul a jucat cu o daruire fantastica si a revenit in set, castigat in cele din urma cu 16-14 dupa 13 minute de joc.

Ionescu a dominat categoric si in setul 5, castigat cu 11-7, reusind astfel victoria cu 4-1 la seturi.

Robert Gardos – Ovidiu Ionescu   1-4 (9-11, 11-5, 10-12, 14-16, 7-11)

In turul 3, Ovidiu Ionescu il va intalni pe Marcos Freitas. Portughezul se afla pe locul 11 in clasamentul mondial si a obtinut medalia de bronz la Campionatul European desfasurat la Ekaterinburg in 2015.

Si Adrian Crisan s-a calificat in turul 3 in proba de tenis de masa, dupa un meci de 7 seturi cu francezul Emmanuel Lebesson. Cel mai experimentat jucator roman la tenis de masa a fost condus cu 2-1 si 3-2, dar a egalat de fiecare data si a dus meciul in set decisiv. Romanul si-a pastrat calmul si a castigat decisivul cu 12-10.