Home » Handbal, International, National » La doua secunde de victorie: Romania-Danemarca 29-29 (16-12)

La doua secunde de victorie: Romania-Danemarca 29-29 (16-12)

nationala romaniei de handbal feminin Cu o atitudine total diferita fata de primul joc, Romania fost aproape de victorie in fata Danemarcei, dar nordicele au egalat cu doar doua secunde ramase de joc.

Cu o infrangere categorica in jocul de debut de la acest Campionat European de handbal feminin, cu Norvegia, tricolorele au abordat total diferit cea de-a doua partida din grupa B.

Tricolorele le-au surprins pe daneze la inceput de partida, conducand in minutul 5 cu 4-0. Danezele s-au apropiat la doar doua goluri in minutul 10, 7-5, dar tricolorele au marit din nou avantajul, marcand 16 goluri in 26 de minute de joc. Adriana Tacalie si Cristina Neagu au fost principalele arme in ofensiva, cele doua jucatoare marcand impreuna 11  goluri.  Din nefericire, Adriana Nechita s-a accidentat in acest prim mitan, jucatoarea formatiei HCM Baia Mare nemaintrand pe teren in aceasta partida.

Danezele au jucat altceva in repriza secunda, s-au aparat mai atent si au au fost mult mai exacte pe faza ofensiva. Nordicele au puterea sa revina si conduc pentru prima data in acest meci, in minutul 51, cu 24-23. Dar Adriana Tacalie si Cristina Neagu au dus din nou greul in ofensiva si Romania avea doua goluri avantaj in minutul 58, 29-27.

Desi Gheorghe Tadici a folosit un timeout in minutul 59, cand Romania avea posesie si un gol avantaj, tricolorele nu reusesc sa marcheze pierzand atacul cu 30 de secunde ramase de joc. Cu 7 secunde ramase din aceasta partida, danezele au taria de caracter sa joace tehnic si deschid la pivot, care marcheaza in extremis golul egalizator.

Un rezultat putin nedrept tinand cont ca nationala Romaniei a condus in majoritatea timpului, dar trebuie mentionat si forta mentala a nordicelor, care au luptat pana la fluierul final.

Desi Adriana Tacalie a reusit meciul carierei, jucatoarea Coronei Brasov nu s-a putut bucura cand a primit trofeul pentru cea mai buna jucatoare din tabara Romaniei. Un gest elocvent privind dorinta de victorie, fetele fiind de admirat totusi, deoarece au tratat total diferit fata de partida de debut de la acest Campionat European.

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Oana Bondar, Crina Pintea (1), Adriana Nechita (1), Cristina Neagu (11), Aurelia Bradeanu, Adriana Tacalie (10), Gabriela Perianu (1), Valentina Ardean Elisei (1), Georgiana Ciuciulete, Cristina Zamfir, Daniela Babeanu, Camelia Hotea, Maria Chinteoan (2), Laura Chiper (2). Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenori secunzi: George Burcea si Florentin Pera.

Evolutia scorului – min.5: 4-1, min.10: 7-5, min.15: 9-6, min.20: 12-9, min.25: 14-11, min.30: 16-12, min.35: 19-16, min.40: 20-20, min.45: 23-21, min.50: 23-23, min.55: 26-26, min.60: 29-29.