Home » Fotbal, National » Liga 1: Dinamo – FC Brasov 2-1

Liga 1: Dinamo – FC Brasov 2-1

dinamo brasov  Dinamo obtine victoria la limita in partida cu FC Brasov, dupa un joc modest in care au contat cele 3 puncte in locul spectacolului.

Gazdele au dominat teritorial prima repriza, dar au reusit deschiderea scorului de abia in ultimul minut, dupa o lovitura libera executata de Curtean, Thicot finalizand din careul mic cu un sut cu latul.

Avea sa fie 2-0 dupa pauza, cand Lazar a driblat prin fundasii brasoveni reusind golul cu un sut la coltul scurt.

Oaspetii nu renunta si reusesc sa obtina o lovitura de pedeapsa in minutul 76 la intrarea neglijenta a lui Boubacar asupra lui Surdu. Aganovic isi asuma responsabilitatea si reduce din diferenta. Doua minute mai tarziu oaspetii raman in 10 oameni, Straut primeste cel de-al doilea cartonas galben fiind implicit si eliminat.

Totusi, brasovenii au pus probleme gazdelor si pe finalul partidei, dar dinamovistii scapa fara gol primit si obtin cele 3 puncte puse in joc.

Dinamo urca pe locul 6 in clasament cu 19 puncte dupa 13 etape disputate, in timp ce formatia brasoveana ocupa locul 14, cu 10 puncte.