Home » Fotbal, National » Liga 1: Rapid-Dinamo 0-3. Dinamovistii se impun in 10 oameni

Liga 1: Rapid-Dinamo 0-3. Dinamovistii se impun in 10 oameni

dinamo fotbal Dinamo a reusit o victorie concludenta in partida cu Rapid Bucuresti, desi alb-rosii au evoluat in 10 oameni inca din minutul 6.

Rapid si Dinamo, un derby mult urmarit al anilor trecuti, s-a disputat sambata seara, in cadrul etapi cu numarul 9 a Ligii 1 la fotbal.

Cu un numar limitat de spectatori, datorita pericolului dintre cele doua galerii, Rapid-Dinamo a inceput cu dominatia teritoriala a oaspetilor. Lucrurile pareau sa se complice pentru dinamovisti, dupa ce Nedelcearu pierde o minge in propria jumatate de teren si il faulteaza din postura de ultimul aparator pe Laurentiu Bus, primind direct cartonasul rosu.

Rapidistii urca in atac, 11 contra 10, dar dinamovistii aveau sa marcheze in minutul 38, prin Andrei Cordos, care finalizeaza cu capul o centrare din corner a lui Dorin Rotariu.

Tot dinamovistii sunt mai periculosi repriza secunda, acelasi Cordos avand sansa unui nou gol, dar lovitura sa de cap este respinsa de Draghia. In minutul 75, Marius Alexe este aproape de gol, cu un sut puternic, mingea lovind bara transversara. Alexe avea totusi sa puncteze in aceasta partida, in minutul 82, cand l-a invins pe portarul Draghia cu un sut la firul ierbii. In minutul 3 de prelungiri, Mera l-a faultat in careu pe Grecu, iar penalty-ul acordat este fructificat de Stefan Barboianu.

Asadar o victorie la scor de neprezentare pentru Dinamo, care acumuleaza 18 puncte, in timp ce Rapid ramane cu 8 puncte dupa 9 partide disputate.

Sursa foto: Alex Dobrescu – lpf.ro

Etichete:, , , , ,