Home » Fotbal, National » Liga 1: Steaua-Rapid 0-1. Gecov aduce 3 puncte oaspetilor

Liga 1: Steaua-Rapid 0-1. Gecov aduce 3 puncte oaspetilor

steaua 2015 Cu doar 11 puncte acumulate in turul campionatului, Rapid a inceput bine returul, cu o victorie la limita pe Ghencea.

Duminica seara, Steaua si Rapid s-au intalnit pe Ghencea in primul joc din returul campionatului.

Prima ocazie importante a avut loc in minutul 13, la o centrare a lui Cristi Tanase, Papp a reluat cu capul din unghi iar minge loveste stalpul din dreapta portii lui Buchta.

Stelistii au dominat teritorial jocul, in timp ce oaspetii au pus mai intai accent pe aparare. Totusi, Rapid a avut o mare oportunitate de gol, in prelungirile primei reprize, cand Daniel Niculae reia aiurea cu capul din 7 metri, din pozitie favorabila.

In repriza secunda, Rapid a jucat cu totul altceva, desi s-a putut vedea lipsa omogenitatii datorita transferurilor numeroase. Steaua a fost surprinsa de jocul ofensiv al oaspetilor, care au reusit sa deschida scorul in minutul 60, dupa un atac frumos construit de echipa lui Cristi Pustai. Rui Miguel, intrat pe teren in minutul 52 in locul lui Daniel Pancu,  a contribuit la golul oaspetilor, cu o pasa peste fundasii Stelei, iar cehul Marcel Gecov reia decisiv din 8 metri peste portarul Cojocaru.

Stelistii cauta golul egalizator, avand inca o bara la sutul din unghi al lui Tanase din minutul 86. Presiunea gazdelor a continuat si in ultimele minute de joc, dar fara rezultat pe tabela, iar Rapid reuseste surpriza in Ghencea.

Chiar daca a pierdut, Steaua pastreaza o distanta considerabila fata de Petrolul Ploiesti, de 7 puncte, (43 de puncte fata de 36) dupa 18 etape disputate in Liga 1.

Steaua: Cojocaru – Papp, Luchin (Bourceanu ’46), Varela, Guilherme, Filip, Breeveld (Stanciu’63), Ad. Popa, Chipciu, Tanase, Tucudean (Rusescu ’55). Antrenor: Constantin Galca.

Rapid: Buchta, Sapunaru, Borda, Cmvos, Josl, Gecov, Garay, Meulens (A. Dan’ 80), Pancu (Rui Miguel’ 52), Niculae (Cerlinca), Benson. Antrenor: Cristian Pustai.

Etichete:, , , , , , , , ,