Home » Bacau, Fotbal, Locale, National » Liga 2, seria 1: Sport Club Bacau – Gloria Buzau 1-1 (1-0)

Liga 2, seria 1: Sport Club Bacau – Gloria Buzau 1-1 (1-0)

DSCF7779 Sambata, in etapa cu numarul 23, s-a disputat partida dintre Stiinta Bacau si Gloria Buzau, cele doua formatii terminand la egalitate, 1-1, la capatul unui joc anost, cu putine actiuni periculoase la cele doua porti.

Bacauanii au dominat teritorial partida in prima repriza, dar fara multe suturi la poarta lui Stoicescu. De mentionat si faptul ca oaspetii au inchis culoarele, iesind la joc mai mult pe contraatac. Prima ocazie importanta a partidei apartine gazdelor, in minutul 31, cand portarul buzoienilor, Cristian Stoicescu, este salvat de bara la mingea trimisa de Madalin Luncanu. Golul a venit pentru bacauani, in minutul 37, la sutul puternic al lui Bogdan Ungureanu, desi Stoicescu a atins mingea, nu a putut s-o opreasca din drumul catre poarta. Avea sa fie ultima actiune notabila a primei reprize, bacauanii plecand la cabine cu avantajul de 1-0.

In repriza secunda s-au schimbat partiturile, oaspetii fiind nevoiti sa joace si la constructie, pentru a bifa un rezultat pozitiv in aceasta partida.  Prima actiune periculoasa a buzoienilor a apartinut lui Georgian Marcu, sutul acestuia fiind respins salvator de Petrariu. Oaspetii au continuat ofensiva, iar Bogdan Bobe, intrat in teren in minutul 65, aduce egalarea pentru formatia pregatita de Ioan Viorel. Bacauanii au trecut din nou la constructie in ultimele 10 minute, dar fara schimbari pe tabela de marcaj.

Jocul se termina la egalitate, iar in lupta pentru locul 6 a aparut si Unirea Tarlungeni, care a invins in deplasare echipa de pe locul 3, Unirea Slobozia, cu 2-1.. Sport Club  are 25 de puncte in clasament, dar va juca in deplasare la Tarlungeni in urmatoarea etapa, programata peste doua saptamani.

Sport Club Bacau: Petrariu Razvan, Sascau Radu, Burca Andrei, Lozneanu Andrei, Luncanu Madalin, Taban George, Husein Denis (Schiopu Mario ’73), Cainari Mihai, Tudor Claudiu (Dumitriu Mihai ’60), Hurdubei Adrian, Ungureanu Bogdan (Predoiu Madalin ’80). Rezerve: Savu Ioan, , Adascalitei Razvan, Miron Cosmin,  Curiliuc Catalin.