Home » Bacau, Fotbal, Locale, National » Liga 2, Seria1: Sport Club Bacau – Unirea Slobozia 0-1 (0-1)

Liga 2, Seria1: Sport Club Bacau – Unirea Slobozia 0-1 (0-1)

sport club bacau-unirea slobozia fotbal liga 2 Bacauanii au pierdut miercuri, pe teren propriu, partida cu formatia Unirea Slobozia, gazdele nereusind sa-si revina dupa golul primit repede, in minutul 6.

Jucatorii antrenati de Adrian Mihalcea au intrat mai concentrati pe teren, reusind sa marcheze in minutul 6 printr-o reluare cu capul a lui Florinel Ibrian, la prima actiune periculoasa a jocului, din centrarea lui Florea. Apoi, Andrei Lozneanu are doua ocazii de a aduce egalarea, ambele venite dupa cornere dar loviturile sale de cap nu nimeresc cadrul portii lui Lucian Dobre. Desi ritmul nu a fost foarte alert, ocaziile au continuat sa apara, dar la poarta gazdelor, cand Marius Macarie a nimerit bara transversara la sutul sau centrare, apoi a venit randul lui Nanu sa nimereasca stalpul portii la un sut din unghi de pe partea stanga.

In repriza secunda ritmul a fost si mai lent, doar cu cateva zvacniri in atac,  Emil Nanu fiind periculos din nou, de la oaspeti, dar sutul sau de la aproximativ 7 metri, din pozitie favorabila, trece peste poarta lui Petrariu. In minutul 79, Lozneanu isi lasa echipa in 10 oameni, jucatorul lui Sport Club primind cel de-al doilea galben, fiind implici eliminat de arbitrul Coltescu. Doua minute mai tarziu vine si prima actiune periculoasa a bacauanilor in repriza secunda, cand sutul lui Bogdan Rusu trece pe langa poarta oaspetilor. Gazdele au o ocazie uriasa pe final de joc, in minutul 90 tot la o faza fixa, cand mingea trimisa cu capul de Burca este respinsa de Dobre,  balonul ajunge la Mihalachioae care trimite peste poarta putin din afara careului mic.

Partida se termina cu scorul de 1-0 pentru Unirea Slobozia si formatia bacauana coboara pe locul 9 in clasament dupa 10 etape disputate.

De mentionat jocul fara vlaga facut de elevii lui Viorel Tanase, multi dintre jucatorii echipei bacauane parand plictisiti, fara  “foame” de fotbal.

Sport Club Bacau – Echipa de start: Razvan Petrariu – Ionut Mihalachioae, Andrei Lozneanu, Andrei Burca, Radu Sascau, Razvan Adascalitei, Andrei Intuneric (17′ Bogdan Rusu), Mario Schiopu, Claudiu Tudor (55′ Florin Majer), Adrian Hurdubei, Bogdan Ungureanu (69′ Madalin Predoiu). Rezerve: Stefan Stirbu, Miron Cosmin, Madalin Luncanu, Catalin Strugariu. Antrenor: Viorel Tanase.

Unirea Slobozia: Leonida Dobre – Stelian Stan, Gabriel Lazar, Florentin Tudorache, Constantin Toma, Florinel Ibrian, Marius Macare, Augustin Ivasca, Marian Florea (86′ Costel Rosu), Liviu Mihai (90′ Romeo Soare), Emil Nanu (83′ Marius Jianu). Rezerve: Edam Baruch, Constantin Dedu,  Cosmin Ionica, Dumitru Gheorghe. Antrenor: Adrian Mihalcea.