Home » Handbal, National » Liga Nationala, handbal feminin: Dunarea Braila se impune meritat in derby-ul cu CSM Bucuresti

dunarea-braila Dunarea Braila a reusit o victorie mare in fata campioanei nationale en-titre si castigatoarea Champions League, CSM Bucuresti.

Brailencele au intalnit, luni seara, pe teren propriu, campioana en titre CSM Bucuresti, in cadrul etapei a-IV-a a Ligii Nationale de handbal feminin.

Oaspetele au inceput foarte bine meciul, conducand cu 5-1 in minutul 5. Brailencele nu au cedat, iar in minutul 16 reusesc egalarea la 8 prin golul marcat de Bianca Tiron. S-a mers cap la cap pana la pauza, scorul fiind egal la sfarsitul primelor 30 de minute de joc, 12-12.

Gazdele au dominat in primele 10 minute de la reluare, marcand de 6 ori si primind doar doua goluri, 18-14. Incurajati frenetic din tribune, echipa pregatita de Costica Buceschinu nu a mai cedat initiativa, impunandu-se la final cu 30-27.  Bianca Tiron a a fost principala marcatoare a intalnirii, cu 9 goluri din 12 aruncari, fiind urmata de Timea Tatar, cu 7 reusite din 9 aruncari.

Chiar daca CSM Bucuresti parea favorita in aceasta partida, trebuie luat in considerare faptul ca echipa braileana s-a intarit serios in aceasta vara, iar victoria gazdelor este pe deplin meritata.

Dunarea Braila se afla pe primul loc in clasament dupa 4 etape, cu maximum de puncte, la fel ca formatia Corona Brasov, dar echipa ardeleana are golaveraj inferior.

Dunarea Braila – CSM Bucuresti   30-27 (12-12)

Dunarea Braila: Bianca Tiron (9 goluri), Timea Tatar (7),  Aneta Parvut (4), Ana Maria Tanasie (3), Gabriela Perianu (3), Natasa Krnic (2), Andreea Lipara (1), Alexandra Orsivschi (1).

CSM Bucuresti: Carmen Martin (6 goluri), Majda Mehmedovic (5), Line Jorgensen (5), Isabelle Gullden (3), Anastasiya Lobach (2), Oana Manea (2), Iulia Curea (1), Auglon Saurina (1), Bianca Bazaliu (1), Linnea Torstensson (1).