Home » Alte sporturi, Baschet, International » Maccabi Tel Aviv cucereste Euroliga la baschet masculin!!! Real Madrid – Maccabi Tel Aviv 86-98

maccabi tel aviv Spectacol si joc triller in finala Euroligii la baschet masculin, Maccabi Tel Aviv reusind victoria dupa o repriza de prelungiri.

Real Madrid si Maccabi Tel Aviv au facut spectacol duminica seara, in finala Euroligii disputata la Milan, partida avand  multe rasturnari de scor plus o repriza de prelungiri.

Madrilenii au jucat mai bine in prima repriza si aveau 11 puncte avantaj, cu doar doua minute si jumatate pana la pauza. Maccabi a aratat, in acest sezon de Euroleague, ca este o echipa “incapatanata” ce nu renunta niciodata la lupta, dovedind si in aceasta finala si reducand diferenta  la doar doua puncte, 35-33, dupa prima repriza de joc.

Repriza a doua a fost una total nebuna, fiecare echipa trecand de mai multe ori la conducere. A fost randul madrilenilor sa nu renunte la lupta, egaland la 73, cu 21 de secunde ramase de joc. Maccabi nu a reusit sa puncteze la ultimul atac si partida a mai avuit 5 minute de prelungiri.

Formatia din Israel a fost mult mai lucida in prelungiri, reusind victoria cu 98-86. De remarcat “motorul” echipei Maccabi, Tyrece Rice facand deranj mare si in defensiva spaniolilor, combinand patrunderile la cos, cu aruncarile de la distanta. Americanul a fost si MVP-ul finalei, reusind 26 de puncte (dintre care 21 de puncte in repriza secunda), dar si 4 recuperari si 2 pase decisive.

Pentru formatia din Israel, ultimul triumf in aceasta competitie a avut loc in anul 2005, pierzand ulterior si doua finale, in 2008 si 2011.

In finala Mica, Barcelona a invins CSKA Moscova cu scorul de 93-78.